„Prostřednictvím karty je možné čerpat dávky v kterémkoli bankomatu nebo přímo platit v obchodech," pochvalovala si mluvčí Ministerstva práce asociálních věcí Viktorie Plívová.

Jásot? Kdepak

Lidé mají naopak obavy.

„Žádný jásot to nevzbudilo, spíš rozpaky. I když se to důchodců zatím netýká, tak například mezi staršími lidmi je řada příjemců příspěvku na péči. A co oni s kartou na vesnici," podotkla Zuzana Znojilová z prostějovského Tyflocentra, které pomáhá zrakově postiženým.

Problém budou mít paradoxně ti méně postižení.

„Ti co jsou ve čtvrté kategorii, tedy ležáci, těm to někdo vyřžídí, stejně jako doteď. Ale lidem, co pobírají třeba jen ten nejnižší a musí si to zařídit sami, to už může způsobit potíže," upozornila Zuzana Znojilová.

Jeden příklad za všechny

Například Jana ze Suchdola skončila po úraze v invalidním důchodu a špatně chodí. Když jí tento měsíc přišla složenka, vyzvedla si na poště peníze, nakoupila v místním obchodě a za hodinu si mohla doma sednout a dát bolavé noze odpočinout. Až jí přijdou peníze na kartu, bude muset před sedmou ráno na autobus do Prostějova. Za necelou třičtvrtěhodinku přijede do okresního města a může vyrazit do Alberta, ten je přece hned vedle autobusového nádraží. Pro hotovost si pak skočí na hlavní nádraží, odstrčí od sebe jen pár bezdomovců a jde zpět ke své zastávce. Když to vše stihne do hodiny, chytí ještě půl devátý autobus do Suchdola a je doma před půl desátou. Tedy za tři hodiny. Pokud ale bude u pokladny v supermarketu fronta, čeká ji cesta zpět přes Konici, nebo si může počkat na přímý autobus před polednem. Celé odpoledne pak může trávit se svými králíky. Pro starší ženu o berli lákavá vyhlídka.

„Dávky nyní chodí i s více než týdenním zpožděním. Představa invalidy, který poslední peníze z minulého výběru dal za jízdenku a teď čeká u nádražního bankomatu až přijdou další je sice děsivá, ale nikoli absurdní a už vůbec ne nereálná," řekla pečovatelka Pavla Horáčková.

Výplaty dávek S-kartou se podle ministerstva netýkají starobních důchodců a nemocenské. „Zatím," upozorňuje ministr Drábek.

Komentář Pavla Moše

Ptal jsem se zástupců České spořitelny, co si budou účtovat za služby poskytované státu v rámci programu sociálních karet. Pro příjemce dávek mají být totiž podle tvrzení Drábkova ministerstva zdarma.

Podle reakce v telefonu jsem byl zřejmě prvním, koho něco takového zajímá. Odpověď mluvčí České spořitelny Heleny Matuszné byla opravdu překvapující.

„Náklady projektu jdou k tíži ČS, podle smlouvy stát nebude ČS platit žádné prostředky. Do projektu jsme nešli primárně kvůli zisku," uvádělo se v prohlášení.

Je to v dnešní době krásný případ altruismu. Bankéřům bude stačit vděk sociálně slabých a pocit z dobře vykonané práce. nebo že by přece jenom ne?

Banka získá hned v první vlně nejméně milion nových klientů. Banka počítá s tím, že S-kartami budou lidé platit v obchodech. A vítězi výběrového řízení státní zakázky tak budou platit živnostníci a podnikatelé. banka také počítá s poplatky za používání karet. A vítězi výběrového řízení na provozování sociálních karet tak budou platit přímo příjemci dávek.

Zdarma bude mít totiž držitel pouze jediný bezhotovostní převod a jediný výběr z bankomatu. Za každý další pohyb na účtě vnuceném mu státem zaplatí šest korun. Za každý další výběr z bankomatu stejně tolik. Pokud invalida nedojde až k bankomatu České spořitelny a využije bližší přístroj konkurence, bude jej to stát čtyřicet korun. Dotaz na zůstatek pak dvacetikorunu.

Otázkou tedy zůstává, komu přinesou sociální karty prospěch a zvýší životní komfort. Má pravdu ministr Drábek, když tvrdí, že to budou invalidé a matky na rodičovské dovolené?

Celý text odpovědi České spořitelny

Jak na projektu sKarty vydělá ČS (co z projektu bude mít)? Bude vám něco platit stát?

Náklady projektu jdou k tíži ČS, podle smlouvy stát nebude ČS platit žádné prostředky. Do projektu jsme nešli primárně kvůli zisku. Máme nejvíc klientů v ČR a tudíž mezi nimi je logicky i nejvíc příjemců dávek. Máme také nejvíc bankomatů i platebních terminálů. Je pochopitelné, že jsme do tohoto projektu šli. Je to rozšiřování služeb pro naše klienty s využitím našeho know how, kdy jsme lídrem na trhu bankovních služeb. Jak jsme již uvedli v minulosti, ČS nepočítá v první fázi s výrazným ziskem nebo ztrátou. Do budoucna předpokládáme, že se zvýší počty plateb u obchodníků, u kterých budou držitelé těchto karet platit

Helena Matuszná, Tiskové centrum ČS