V přízemí plumlovské základky to v pátek večer žilo.

"Jsme škola, která podporuje polytechnickou výchovu. Navázali jsme spolupráci s olomouckou Univerzitou Palackého, která pořádá takové akce. Rozhodli jsme se, že takový den uspořádáme u nás ve škole," informovala Simona Zapletalová, ředitelka ZŠ Plumlov.


Zájem o návštěvu akce Postav a naprogramuj robota projektu Podpora rozvíjení informatického myšlení, CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_036/0005322 předčil očekávání. Do místní školy zavítalo obrovské množství dětí i dospělých.

"Je to tady zajímavé. Nejvíce mě baví lego. Dají se z něho postavit různé stroje, které se dají přes tablet ovládat," prozradil Deníku sedmiletý Martin Bureš, jenž z barevných kostiček se zaujetím skládal neidentifikovatelný přístroj.

Vedle možnosti programovat roboty, si mohly děti namalovat vlastní tašku, vyrobit pamětní placku nebo dřevěné hračky.

"Jsme rádi, že přišlo tolik dětí. Mohou si na vlastní kůži vyzkoušet věci, o kterých jen slyší. Máme tu 3D tiskárnu, ozoboty, lego, plackovačku, malbu na textil, tavící a lepící pistole nebo brusku skla," vyjmenovává pestrou nabídku činností Simona Zapletalová.

Že se v Plumlově věnují manuálnímu rozvoji dětí, svědčily i stěny a chodby vyzdobené jejich vlastními výrobky. Vzhledem k datu, se jednalo o tématiku věnovanou sametové revoluci. Na první pohled tak zaujaly papírové klíče, skicy Václava Havla nebo Karla Kryla, či papírové hodiny v barvách trikolóry.

"Většina návštěvníků se mě ptala, jestli něco podobného plánujeme i na příští rok. Sama za sebe mohu říci, že ano," uzavřela spokojená ředitelka.