Městská kasa hospodařící s částkou zhruba padesát milionů korun do příštího roku počítá i s úvodními kroky k rekonstrukci náměstí nebo sokolovny.

„Počítá se zde s prostředky na projektovou dokumentaci u obou investic. Podle peněz ještě uvidíme, zda se začne hned s pracemi na obou stavbách," uvedl starosta Konice František Novák, který zároveň poznamenal, že už například existuje studie na budoucí vzhled náměstí.

„Podle mě vypadá velice dobře. Úpravy by se měly dotknout například zeleně a také dlažby, stejně tak se zde vyřeší parkovací místa. I do budoucna by auta měla mít možnost přes náměstí projíždět, nebude zde pěší zóna," vysvětloval starosta s tím, že by centrum přestalo být živé. Zároveň uvádí další důležitou funkci náměstí, které slouží jako centrum kulturního dění.

„Jiný takový větší prostor v Konici nemáme. Konická pouť nebo vánoční trhy se nemají kde jinde pořádat," upozornil starosta Konice.

Charita dostala 200 000 korun

Její zastupitelé schválili také finanční příspěvky pro některé organizace ve městě. Mezi nimi se ocitli například místní sokoli, dobrovolní hasiči či svaz postižených civilizačními onemocněními. Největší částku, dvě stě tisíc korun, však získala konická charita, která provozuje například domy pokojného stáří v Bohuslavicích a Čechách pod Kosířem.

„Žádali jsme o větší částku, ale jsme vděční za každou korunu a městu tímto děkujeme. Jako každý rok bude přesně stanovené, za co peníze od města můžeme utratit. V minulosti to byly provozní náklady jako energie a pohonné hmoty," objasnil.

Jiné organizace takové štěstí neměly. Například Arnold Rozehnal a jeho Veteran Vehicle club Konice se na možnosti podpory od města ptal před rokem, letos ani o peníze z rozpočtu pro svůj spolek nežádal.

„Ptal jsem se loni a řekli mi tehdy, že pokud se nejedná o sport nebo výchovu mládeže, tak prý není šance nějaký příspěvek dostat. Tentokrát jsme tak ani nepředložili žádost. Kraj nám dříve nějakou tu korunu na činnost dával, na něj se po novém roce obrátíme," řekl předseda klubu.

„Myslím si, že se město vyčerpalo na stavbě kanalizace. Teď pokud vím dávají lidé z vedení dohromady peníze na půjčky," doplnil.

Rozehnalova slova potvrdil starosta města. Řekl však také, že nejtěžší období má Konice za sebou.

„Splácení peněz na kanalizaci nás limituje už několik let. Roky 2011 až 2013 jsou ale už za námi. Teď splácíme poloviční částku úvěru, tři miliony ročně. Počítá se s tím, že by se tahle záležitost vyřešila do konce roku 2018," oznámil František Novák.