V současnosti je základní plat uvolněného starosty něco přes dvacet sedm tisíc korun. K němu se ještě připočítává příplatek za počet obyvatel. Například hlavní představitel obce do tisíce obyvatel dostává navrch ještě přes třináct set korun za každých sto obyvatel nad tisíc lidí. Starostové obcí od jednoho do tří tisíc obyvatel mají k základnímu platu třináct tisíc korun a k tomu necelé dvě stovky za každých sto obyvatel nad číslem tisíc.

„Byl bych pro zvýšení, protože kdybych teď čas strávený prací převedl na mzdu, tak jsou na tom lépe i dělníci ve fabrice," komentuje zvýšení platů starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel.

Nově by členové zastupitelstva podle Ministerstva vnitra České republiky měli dostat o několik procent přidáno.

„Ministerstvo vnitra obdrželo podnět ke zvýšení odměn řadových zastupitelů i starostů. Zejména na základě požadavku iniciovaného Svazem měst a obcí v návaznosti na zvýšení platů ve veřejné správě od prvního ledna tohoto roku, jsme předložili návrh na navýšení odměn za výkon funkce členům zastupitelstev. Návrh je předmětem připravované novely o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev a počítá s průměrným navýšením o tři a půl procenta s účinností od prvního dubna 2015," informuje Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Výpočet platu prostějovského primátora Základní plat starosty je 27 425 Kč hrubého. Prostějov má necelých čtyřicet pět tisíc obyvatel. Prostějov má přes čtyřicet čtyři tisíc obyvatel. Dle nařízení vlády 37/2003 Sb. O odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev tak starostovi města o této velikosti náleží také příplatek dvacet sedm tisíc čtrnáct korun. Prostějov je však statutárním městem, kde je příplatek vyšší – 37 860 korun. I s ním by tak podle tabulek měl primátor Miroslav Pišťák měl brát 65 285 Kč.

Uvolněné starostky a starostové z Prostějovska by si tedy řádově přišly měsíčně o stokoruny až několik tisíc navrch.

Co na to říkají starostové?

Samotní starostové však mají o změně zatím spíše kusé zprávy. O zvýšení zatím nic oficiálně neví.

„Přiznám se, že jsem o tom neslyšel. Vím, že byl schválený zákon o státních úřednících, ale v tomhle případě se nejedná o starosty," říká a připomíná, že obce a města budou muset najít peníze ve svých rozpočtech.

„Náklady takového zvýšení jdou z rozpočtu obce. Pokud se platy upraví zákonem, tak se s tím nedá nic dělat a musí se peníze najít," dodává Milan Kiebel, který starostuje obci s necelými jedenácti sty obyvateli.

Starosta Ptení Jiří Porteš je na tom, alespoň co se týká informovanosti, podobně jako jeho kolega z Čech pod Kosířem.

„Dnes jsme se o tom bavili, ale jen o přidávání úředníkům. Nevím o tom, že by nám měli něco přidávat, nevím ani o kolik procent. Vůbec tak netuším, jaký by to například mělo dopad na rozpočet," poznamenává. Ani třetí z oslovených starostů Milan Elfmark který je v čele největší obce na Prostějovsku neví, s čím může při práci s obecním rozpočtem počítat.

„Něco jsem o zvedání platů slyšel, ale nevím za co, koho všeho se to bude týkat nebo o jaké částky se jedná. A jestli na to v rozpočtu máme rezervy? Záleží na tom, o kolik se bude jednat. U obcí obecně si myslím, že je to případ od případu," říká Milan Elfmark. Po té, co se dozvěděl o konkrétním navýšení, dodává, že Olšany u Prostějova na zvýšení platů mít budou.

„Činnost zastupitelstva nás ročně přijde na milion a třicet sedm tisíc. V našem rozpočtu tedy půjde o navýšení výdajů řádově o pár desítek tisíc a to s dvacetimilionovým rozpočtem nebude žádný zásadní problém. Sám jsem neuvolněný starosta, takže v mém případě bude navýšení poloviční a klidně bych se bez něj obešel," uzavírá.

Podle údajů z poloviny prosince minulého roku je pevná složka platu pro starostu 27 425 korun hrubého, pro místostarostu 19 874 korun hrubého. Další část tvoří příplatek, který závisí podle počtu obyvatel obce. Je například určená částka, která se připočítává za každých sto obyvatel nad určitou hranicí. V případě obcí do tisíce obyvatel jde o necelých čtrnáct set korun, od tisíce do tří tisíc pak zhruba dvoustovka. Přidává se ale ještě další částka, například třináct tisíc korun u obcí od jednoho do tisíce obyvatel. U neuvolněného starosty činí základní složka 9 131 korun a u neuvolněného místostarosty 7 509 korun. Také u nich příplatky závisí na počtu obyvatel obce.