„V současné době nejsou k dispozici žádné podrobnější informace, investor totiž připravuje podklady pro řízení. Po jejich vypracování je však povinností investora informovat o dalším postupu radu města. Trvám na tom, aby všechny informace získali členové zastupitelstva a samozřejmě také veřejnost," nechal se slyšet náměstek primátora Jiří Pospíšil (ODS).

Aktuální informace o projektu galerie chtěl znát na úterním zasedání Josef Augustin z opoziční KSČM.

„S pořádáním semináře pro zastupitele vedení města jednoznačně počítalo," ubezpečil v této souvislosti náměstek Pospíšil a připomněl, že k dané problematice se zastupitelé sešli již na třech seminářích.

Limity pro stavbu

Investor, společnost Manthellan, hodlá postavit na místě dnešního Společenského domu a okolí multifunkční obchodní galerii. Hydrogelologové již v oblasti zhotovili vrty a pustili se do průzkumu podloží. Spodní voda je tam zruba tři metry pod povrchem a Manhellan míní budovat podzemní garáže. Stavba má zasáhnout až deset metrů pod povrch.

Limity stavby má určit regulační plán. O jeho podobě budou rozhodovat zastupitelé. Plán by se měl řešit až po vyřešení vlivu stavby na životní prostředí – EIA. Toto řízení investor přerušil.

„Bylo to z důvodu doplnění nějakých informací," zmínil se náměstek Pospíšil.

Investor míní stavbu zahájit příští rok. Alespoň tomu nasvědčuje právě dokumentace EIA. Galerie by pak mohla začít fungovat v roce 2015.

Prostějovskému aktivistovi Janu Navrátilovi se plány Manthellanu nezdají.

„Kde má město záruky, že v Komenského nezůstane desetimetrový bazén?" ptal se aktivista na úterním zasedání členů městského sboru.

Návštěvníků obchodní galerie, která je plánována na stavebním pozemku o rozloze 15 865 metrů čtverečních, má být 3000 za den. Zaměstnanců galerie bude zhruba 400, parkovacích stání 431. Stavba přijde na miliardu korun.