Ti kdo se starají o historické lustry buď hledají různé varianty náhradních řešení, nebo se prostě předzásobili klasickými žárovkami.

„Každopádně jsme zatím neřešili žádný problém, kdy by historické svítidlo nebylo možné osadit," prohlásil Ondřej Belšík z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Otázkou je, co přinesou příští roky, až dojdou staré zásoby.

Na radnici sází na novou techniku.

„Klasické žárovky jsme do zásoby nenakupovali. Do většiny lustrů se zatím dají sehnat adekvátní úsporné žárovky," vysvětlil Rostislav Barták.

Není světlo jako světlo

Potíž je v tom, že se mění atmosféra interiérů, než s jakou počítali architekti před sto lety a také fotografové si musejí dávat větší pozor na nastavení fotoaparátu. I když lidské oko vnímá světlo jako bílé, obvykle v něm převažuje některá barva světelného spektra. Podobně je tomu u LEDdiod, které jsou modré. Výrobci ale pracují na různých odstínech a některé napodobeniny bílého světla jsou už poměrně zdařilé.

Klasické žárovky nenakupovali ve velkém ani v Národním domě. „Na klasickou žárovku už u nás prakticky nenarazíte. Kde to jde používáme tvarově podobné úsporné," uvedl šéf Národního domu Jan Páleník.

Úsporně se zatím svítí v restauraci, kavárně a vinárně.

„Ve spolkových prostorách a v divadelním sále jsou zatím klasické žárovky. Ty se chystáme v nejbližší době vyměnit za halogenové. Ty jsou v podstatě jen vylepšenou verzí klasické žárovky, mají podobný tvar a teplé bílé světlo. Výměna začne v přednáškovém sále a saloncích, o prázdninách by měl přijít na řadu divadelní sál," uvedl technik František Taberý. Halogenové žárovky sice nejsou tak spořivé jako kompaktní zářivky, mají ale další výhody.

„Jednak svítí hned v plné intenzitě, což je důležité zejména o přestávkách, které trvají deset nebo patnáct minut. Také je u nich možné použití stmívačů," podotkl Taberý.

Zájem o klasiku trvá

Klasické žárovky se stále prodávají a zájem o ně je. Obchodníci doprodávají zboží ze skladů, objednávat nové však nemohou.

„Pořád ještě lidé nejčastěji kupují klasické žárovky. Zájem je také o úsporné, pak až se prodávají LEDky nebo halogenové. Výrobci a dodavatelé nám ovšem naznačují, že ani ty úsporné nepotrvají dlouho," uvedla Dagmar Zoričáková z Domu svítidel na prostějovském Vojáčkově náměstí.

Zásoby žárovek si dělají i běžné domácnosti. „Bojím se, že brzy nebudou, raději jsem si jich pořídila pětadvacet," řekla Anna Brablecová.

Nebezpečná rtuť

Za úvahami o zrušení úsporných zářivek stojí zřejmě obsah rtuťových par, díky kterým svítí. Kvůli obsahu rtuti už Evropská unie zakázala i lékařské teploměry. V úsporné žárovce, která vlastně žádnou žárovkou není, je rtuti asi pět set krát méně, zato ale ve formě par, které jsou nebezpečnější, neboť při rozbití unikají přímo do ovzduší.