Místním dobrovolným hasičům obec koupí kalové čerpadlo, aby byli v případě dalších dešťů připraveni zasáhnout. Za zbytek peněz mělo být v místní části Studenec, která spadá pod Čelechovice, vybudováno odvodňovací zařízení, takzvaná horská vpusť. Ta by ale ve finále přišla až na půl milionu korun a na to vesnice nemá dostatek finančních prostředků.

Protože při dalších přívalových deštích hrozí reálné nebezpečí zaplavení místních silnic, zahrad a domů, sešli se včera na místě, kde by měla horská vpusť být, starostka Čelechovic Jarmila Stawaritschová a projektant Radoslav Sáblík.

„K opakovanému zatopení sklepů a domů ve Studenci přispělo hned několik faktorů. Jeden z nich je, že na pole, které by mělo sát vodu, zemědělci vysadili kukuřici, přes kterou voda steče přímo na silnici a do domů místních obyvatel. Své udělalo i dlouhodobě suché počasí. Když potom přišel prudký déšť, půda nestačila vodu vsakovat,“ řekl projektant, podle něhož by bylo jedním z možných řešení vybudovat na místě, kde nyní klasický příkop přechází v mostek pod silnicí, horskou vpusť. Ta by stála od sto tisíc do půl milionu korun. „Samozřejmě je potřeba počítat s tou nejvyšší částkou,“ doplnil Sáblík.

Obec ale tolik peněz nemá. „Z dotace, kterou dostaneme od Olomouckého kraje zaplatíme projekt na vpusť. Budeme tedy žádat o další finanční pomoc správu a údržbu silnic a také ministerstvo zemědělství,“ řekla starostka Stawaritschová. Projekt na odvodňovací zařízení by Čelechovice měly mít zhruba v říjnu letošního roku.

Přívalové deště zasáhly Čelechovice koncem května a začátkem června. Voda se tehdy valila po Ruské ulici a dostala se také do areálu sokolovny a do domů, sklepů a zahrad místních lidí. Obci vznikla škoda za téměř padesát tisíc korun, lidem v řádech desítek tisíc korun.