Olomoucký kraj zřejmě pomůže šesti obcím, které v červnu postihly záplavy v důsledku přívalových dešťů. Hejtmanství rozdá celkem přes osm set tisíc korun.

Na Prostějovsku navrhli krajští zastupitelé přidělit pětadevadesát tisíc korun Nezamyslicím, čtyřiaosmdesát tisíc korun by měly získat Čelechovice na Hané a příspěvek na likvidaci škod způsobených velkou vodou dostanou i Koválovice-Osíčany. V tomto případě ale zatím radní nerozhodli, o jakou částku půjde.

„Budeme rádi za každou korunu. Po povodních máme zdevastovanou silnici v Osíčanech a některé cesty kolem rodinných domů. Když tu byli silničáři, spočítali škody na téměř dvě stě osmdesát tisíc korun. To by náš rozpočet velice zatížilo,“ konstatoval starosta Koválovic-Osíčan Josef Polášek.

„Kraj jsme požádali o dvě stě tisíc korun. Snad nám vyhoví a co největší možnou částku přispěje. Ani to ale stačit nejspíš nebude. Zbytek tak budeme muset doplatit ze svého,“ doplnil Polášek.

V Čelechovicích na Hané použijí přidělené peníze na opravu mostu. „Most je už ve špatném stavu, proto jsme už dřív žádali Olomoucký kraj o finanční podporu. Pokud by totiž přišla další vlna dešťů, voda by se přes most znovu vyplavila lidem do zahrad a sklepů,“ uvedla starostka obce Jarmila Stawaritschová.

V Nezamyslicích usilovali o krajskou dotaci mimo jiné na realizaci protipovodňových úprav u zrušené železniční trati.

Jedná se konkrétně o místo propustku u trafostanice. Je třeba tu udržovat zásypy pod bývalou tratí a také pečovat o vybudovanou rýhu pro odvod vody do řeky Haná,“ informoval starosta Nezamyslic Jiří Doubrava.

Největší díl z částky navrhované krajem, téměř půl milionu korun, by měly obdržet Křenovice na Přerovsku. Červnové záplavy, které obec postihly dvakrát s týdenním odstupem, způsobily škodu za asi deset milionů korun.