„Měla jsem z toho trochu obavu, jak se malá s neznámým prostředím vyrovná. Ale bylo to fajn, slečny u vchodu v kostýmech si ji získaly hned od první vteřiny a všechen ostych z ní spadl,“ pochvalovala si maminka budoucí školačky.

V Němčicích přivítali asi tři desítky dětí.

„Každý rok jich máme mezi třiceti až čtyřiceti. Je tu sice znát mírný pokles, ale není to nic dramatického,“ komentovala situaci ředitelka Hana Matoušková. Starosti jí dělá spíše počet žáků v jednotlivých třídách.

„Vypadá to, že budeme mít dvě třídy zhruba po dvaceti dětech. Ale od nového školního roku jich má být podle předpisu z ministerstva pětadvacet a to už může být problém,“ podotkla Matoušková. Podle nových předpisů totiž dostane škola peníze jen na počet žáků a bude na řediteli, jak sežene chybějící peníze pro malou třídu.

Ve městech mohou problém vyřešit školy tím, že přetáhnou žáky odjinud. To však na venkově nejde.

„Tady jde prostě do školy tolik dětí, kolik se jich narodí,“ prohlásila ředitelka. Těžko totiž může do školy lákat děti z okolních vesnic.

Zápis mají za sebou i předškoláci v Konici. „Budou zde zřejmě dvě třídy po pětadvaceti dětech,“ uvedla vedoucí odboru školství konického městského úřadu Miloslava Pečová.

Propásnete zápis? Žádná hrůza

Termín zápisu je v každé škole individuální, stanoví jej ředitel školy. Rodiče předškoláků se však nemusí bát, že by jej propásli.

„Oznámení visí na úředních deskách, a jsou vyvěšena v mateřských i základních školách,“ vysvětlila Pečová.

Pokud někdo nestihne zápis ať už kvůli nemoci dítěte nebo třeba dovolené na horách, může si domluvit náhradní termín s ředitelstvím příslušné školy. „Není to žádný problém,“ podotkla Pečová.

K různým změnám podle ní dochází až do září, například přibýt nový žák ve škole může proto, že se rodiče o prázdninách přistěhují. Není tedy nutné, aby ztratil školní rok jen proto, že byl u zápisu na jiné škole.

Zápisy v Prostějově?

V Prostějově předškoláky zápis teprve čeká. Město jej pro všechny školy stanovilo jednotně na sedmadvacátého ledna, od dvancti hodin.

„Očekáváme kolem šesti set dětí. Podle matriky jich je ve školním věku čtyři sta padesát a přes sto jich má odklad od loňska. Přesné číslo se ale říci nedá, protože neodhadneme, kolik dětí se přihlásí z vesnic,“ uvedl vedoucí prostějovského odboru školství a kultury František Říha. Počítá s tím, že do osmnácti až devatenácti tříd by mělo v novém školním roce nastoupit kolem pětistovky prvňáčků.