Venku přituhlo a lidé po roce oprášili brusle. Zimnímu stadionu v Prostějově začal vážné konkurovat oblíbený rybník v Drozdovicích. Na Nový rok jeho čerstvě zamrzlou hladinu vyzkoušely stovky Prostějovanů.

Také v pátek na něm bylo vidět desítky bruslařů. „Dcerka dostala brusle pod stromeček, tak jsme je byli vyzkoušet. Já sám jsem se na led postavil snad po deseti letech, takže mě nohy bolely jak čert,“ usmíval se čtyřicetiletý Vojtěch, který do Drozdovic vyrazil nejen se svou pětiletou Zorou, ale s celou rodinou.

Na stadionu mohou lidé v neděli

Na zimním stadionu už o konkurenci v podobě drozdovického rybníka nebo plumlovské přehrady a vedlejšího Podhradského rybníka, kde se na konci vánočních svátků bruslilo také, vědí.

„Teď, když mrzne, tak lidé samozřejmě chodí i jinam,“ připustil vedoucí provozu stadionu Ivo Horák. „Jinak si ale stěžovat nemůžeme. Mezi svátky chodívalo tak dvě stě bruslařů denně, 29. prosince jsme měli návštěvnost dokonce tři sta padesát lidí,“ nahlédl do záznamů Horák.

Během celého prosince se na prostějovském zimním stadionu odehrálo celkem patnáct dvouhodinových bruslení pro veřejnost. Jednoho z nich přitom využilo v průměru sto padesát zájemců.

„Tuto neděli máme otevřeno od čtvrt na dvě do čtvrt na čtyři. Pak k nám mohou lidé přijít až ve čtvrtek, kdy je led k dispozici pro školy a veřejnost od osmi do dvanácti. Další bruslení bude v sobotu 10. ledna a to od patnácti do sedmnácti,“ shrnul nejbližší provozní časy Ivo Horák s tím, že další rozpis bruslení pro veřejnost se teprve připravuje.

Příležitost vyřádit se na kvalitním ledě nabízejí také v Konici. U místní školy je momentálně vytížené kryté kluziště. O sobotách a nedělích je otevřené od 10 do 12 a od 14 do 16 hodin a ve všední dny na něj lze vyjet od 14 do 17 hodin.

„Od pondělí do pátku si ho může kdokoli zamluvit také od devíti do dvanácti dopoledne. Na večer pak přijímáme objednávky od těch, kdo si na kluzišti chtějí zahrát hokej,“ doplnil jeho správce Karel Janeček.

Konická městská ledová plocha, kterou o vánočních svátcích křižovalo zhruba sto bruslařů denně, má být lidem k dispozici minimálně po celý leden a únor. Pak se uvidí, bude záležet na počasí.

Rybníky mají své kouzlo

Jiná města podobné možnosti nemají. „U nás je jen rybník. Momentálně na něj chodí omladina,“ přiblížil novoroční situaci v Němčicích nad Hanou místostarosta Jan Vrána.

Z Kostelce na Hané zase místní bruslaři vyrážejí na nedaleké rybníky u Romže. „Chodívalo se tam už za mého mládí,“ zavzpomínal starosta Kostelce Vladimír Procházka.

Zámecký park nabízí i romantiku

A kde se dá v regionu ještě zabruslit?
Malých vodních nádrží je na výběr poměrně dost, ale ty nejromantičtější kulisy nabízí téměř jistě rybník v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

Velkou plochou zase oplývají známé chráněné rybníky v Hrdibořicích, kde se však bruslí jen na vlastní nebezpečí. „Bruslí se tu ovšem odjakživa. Podle mých informací má teď led asi dvacet centimetrů, takže podmínky jsou dobré. Lidé si jen musejí dávat pozor na díry v ledu, rybáři je totiž neoznačili,“ nechala se slyšet starostka Hrdibořic Vlasta Macenauerová. Jak dodala, za ledem přicházejí do obce každý rok také výpravy z okolních vesnic.

Totéž platí i pro Otaslavice. Zdejší zamrzlá hladina láká obyvatele Vincencova, Dobrochova nebo Brodku u Prostějova. „Bruslí se na jednom ze dvou rybníků. Na soukromém se nedá, jen na tom, co patří rybářskému svazu,“ zmínila se v pátek starostka obce Jiřina Kalábová. „Všimla jsem si, že dětí je na něm hodně,“ dodala.

Počasí bude bruslařům v nejbližších dnech přát. Rtuť teploměru se má podle předpovědí držet nejméně týden pod nulou.