„Zarazily mě ty vysoké osobní náklady. Odpovídá počet pracovníků potřebám zajištění služeb centra?" zajímal se Čížek na úterním zasedání prostějovských zastupitelů, kde se mimo jiné body programu schvalovala i veřejná finanční podpora pro azylové centrum sloužící v Určické a Pražské ulici v Prostějově. Centrum nakonec z obecní pokladny získalo 360 tisíc korun.

Jaroslav Svozil, vedoucí odboru sociálních věcí prostějovského magistrátu ubezpečil, že zaměstnanců v centru nepřebývá. „Je tam minimální počet pracovníků na množství klientů, o něž se starají," sdělil Svozil.

Je to moc, málo či akorát?

Centrum pro lidi bez domova dává v Prostějově možnost výdělku 16 lidem.Azylový dům v Prostějově v zimním mrazivém období

„Jde o ředitele, tři sociální pracovníky, devět zaměstnanců v sociálních službách a provozního pracovníka. Externě pak pro azylové centrum pracuje ekonom a bezpečnostní technik," přiblížila Irena Lenzová z prostějovského odboru sociálních věcí. Roční osobní náklady vynaložené centrem činí 5 901 000 korun za rok.

„Tyto náklady zahrnují hrubou mzdu a například i sociální výhody. Do osobních nákladů se započítávají také náklady na zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem," popsala účetní Iva Zatloukalová z Olomouce. Upozornila, že sociální výhody mohou zahrnovat i například i příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění, různá pojištění placená zaměstnavatelem podle smlouvy, příspěvky na stravování či na cestovné do práce.

Na 16 pracovníků centra se tedy celkem rozdělí 5,9 milionu korun. V průměru to vychází na necelých jednatřicet tisíc korun pro každého na měsíc. Není to příliš?

„Je potřeba si uvědomit, že vlastní průměrná měsíční hrubá mzda našich pracovníků činí přibližně dvaadvacet tisíc korun hrubého. A to zaměstnáváme i vysokoškoláky," reagoval Jan Kalla, ředitel Azylového centra Prostějov. Podotkl, že pro zastupitele již chystá vysvětlující zprávu.

Řečí čísel

V důvodové zprávě ke zmíněné veřejné finanční podpoře sociální odbor ohledně areálu v Určické ulici uvádí, že azylový dům má kapacitu 34 míst, noclehárna slouží k přespání 19 lidem, nízkoprahové denní centrum nabízí zázemí 21 klientům.

Azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi v Pražské ulici, pak hostí nejvýš 10 rodičů a 30 dětí. Zaměstnanci azylového centra navíc nabízejí i terénní program. V ulicích města totiž pobývají desítky bezdomovců, kteří pobyt v centru odmítají.