V zámku, který původně patřil šlechtickému rodu Silva-Tarouců, by měla vzniknout tématicky ojedinělá expozice popisující život na Hané. Ke koncepci oživení prostor zámku, jíž vypracoval kraj, patří také stálá výstava malířů, kteří tvořili v našem regionu, hotel, restaurace a dále doprovodné sezónní aktivity, například folklorní festival.

„Lidé, kteří navštěvují Olomoucké vlastivědné muzeum, v něm často postrádají národopisnou expozici zaměřenou právě na život na Hané,“ uvedla ředitelka muzea Miloslava Hošková. „Tento zájem by mohl zaručit projektu v Čechách pod Kosířem úspěch. Nic podobného totiž nikde na střední Moravě není k vidění. O rozsahu expozice je však zatím předčasné mluvit. Uvidíme, kolik prostoru na výstavu dostaneme,“ poznamenala Hošková.

V zámku také vznikne větší obrazová galerie, která se však nebude ve větší míře zabývat dílem Josefa Mánesa. „Mánesova díla nejsou příliš dostupná, takže se budeme snažit vystavit díla i jiných portrétistů a krajinářů, jejichž působištěm byla Haná,“ podotkl Jindřich Garčic, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Olomouckého krajského úřadu.

„Spoustu obrazů Josefa Mánesa vlastní Národní galerie v Praze a není je tedy možné pro výstavu získat,“ potvrdil Garčicova slova Václav Hruška, šéf Muzea Prostějovska, z něhož by se některé exponáty mohly do Čech pod Kosířem stěhovat teoreticky také.

Jindřich Garčic připomněl, že Olomoucký kraj hodlá v zámku zřídit rovněž restauraci a ubytování. „Už od příštího roku chceme po etapách zahájit úpravu vnitřních zámeckých prostor, pokusíme se na projekt získat evropské peníze,“ informoval Garčic.