„Tuto neděli, kdy u nás byla hodinová zastávka rallye historických vozů Z lázní do lázní, to bylo ještě lepší. Dorazilo kolem tisícovky lidí,“ pochvaloval si starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader.

Většinu lidí do obce táhne unikátní zámecký park, který tradičně tvoří romantickou kulisu pro fotografování čerstvých novomanželů. „V sobotu si u nás zamilované dvojice podávají kliku. Fotí se tu minimálně pět manželských párů,“ potvrdil Zdeněk Mader.

Z cizozemců do Čech pod Kosířem přijíždějí hlavně členové nejrůznějších zájmových spolků. „Pro naše zahraniční návštěvníky je většinou nejzajímavější hasičské muzeum, které jsme před dvěma lety rozšířili,“ poznamenal starosta.

To, že se počet turistů v malé obci postupně zvyšuje, má na svědomí i fakt, že se místní nespoléhají na atraktivnost zámeckého areálu. Společnými silami se snaží nalákat další návštěvníky na neobvyklé rarity. K těm určitě patří jízda v historickém kočáru.

„Pokud se chcete cítit jako aristokraté z osmnáctého století, pak vás v neděli druhého září rádi svezeme v kočáře. V Čechách pod Kosířem se totiž po roce opět uskuteční Den na panském sídle, který je tradičním vrcholem sezony zdejšího empírového zámku,“ pozval zájemce sběratel a restaurátor historických vozů Václav Obr z Mostkovic.