Přes tři desítky starostů obcí a měst na Prostějovsku a Olomoucku podepsaly dopis, v němž žádají Olomoucký kraj, aby převzal zámek v Čechách pod Kosířem. Kraj měl o jeho dalším osudu rozhodnout do konce června. Verdikt ale ještě odložil.

Starostové obcí, kteří dopis podepsali, doufají, že Olomoucký kraj zámek převezme a bude se o něj starat. „Náš zámek je kulturním a zároveň přírodním skvostem nejen Olomouckého kraje, ale i celé Moravy. Stát do něj v posledních letech investoval více než třicet milionů korun. Byla by obrovská škoda, kdyby zchátral nebo se dostal do rukou nepovolaných. Toho se velice bojíme. Soukromý vlastník by mohl zámek a park, který tvoří jeho součást, znehodnotit, v nejhorším ho přivést až k zániku,“ uvedl starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader (KSČM), který dopis s podpisy předal do rukou náměstkům hejtmana Olomouckého kraje.

Žádost poslanou Olomouckému kraji podpořil i starosta Stražiska Jaroslav Kröner (nez.). „Jsem přesvědčen, že jde o dobrou věc. Myslím, že by zámek neměl v žádném případě přijít do soukromých rukou,“ řekl Kröner.

Olomoucký kraj nechal zpracovat projekt na využití zámku. Jedním z návrhů je, že by v něm vznikla expozice známého malíře Josefa Mánesa nebo etnografická expozice Hané. „Rada Olomouckého kraje bude o budoucnosti zámku jednat v polovině srpna,“ sdělil vedoucí odboru kultury hejtmanství Jindřich Garčic.