„Teplé počasí o něco snižuje návštěvnost. Když je opravdu horko, není to o tom, že by lidé k nám nechtěli přijít, nevydávají se už ani na cestu,“ řekla kastelánka hradu Bouzov Zuzana Marková. Letošní sezona podle ní nijak výjimečná není. Díky příznivému jarnímu počasí ale přišlo hodně návštěvníků už v květnu a červnu. „Takže jsme asi o deset procent byli nad loňským stavem návštěvnosti. Proto nám nynější pokles celoroční výsledek nejspíš příliš neovlivní. Tedy pokud nebudou horka pokračovat,“ uvedla Marková.

Podobně na tom je i na hrad Helfštýn. „Když před týdnem byla už třetí den vedra, tak návštěvnost poklesla. Lidé se ale asi nabažili sluníčka, vody, a tak jsme se divili, jaká byla o víkendu návštěvnost. Měli jsme tady tisíc čtyři sta návštěvníků. Což je bez nějakého programu opravdu velká návštěvnost,“ řekla vedoucí správy hradu Helfštýn Marcela Kleckerová.

I tady, stejně jako na zámku v Náměšti na Hané, říkají, že letošní sezona je oproti jiným lepší. „Počasí na návštěvnost zámku vliv má. Teď je návštěvnost větší než minulý týden. Oproti jiným letům, tato sezona začala lépe,“ uvedla kastelánka zámku v Náměšti Jana Kvietková.

Na šternberském hradě ale výrazné změny v návštěvnosti nepozorují. „Jeden den to bylo slabší, další zase normální. Nemůžu říct, že by se teplé počasí nějak výrazněji projevilo. Už před těmi horky byla návštěvnost velmi dobrá a ve srovnání s předchozími roky je i nejvyšší letos,“ uvedla vedoucí správy hradu Šternberk Helena Gottwaldová.

Výkyvy teplot ovlivňují návštěvnost v olomoucké zoologické zahradě. „Když je opravdu velké horko, tak lidé vyhledávají koupaliště a památky nebo zoo navštěvují méně. Takže i pro nás platí to, že pokud jsou vyšší teploty, tak se to projeví na návštěvnosti,“ uvedl Luděk Richter ze Zoo na Svatém Kopečku.

Tady už ale začátkem července, tedy zhruba o 14 dní dříve než tomu bylo loni, překonali hranici dvou set tisícího návštěvníka. „V prvních měsících byla návštěvnost vyšší než obvykle, teď jsme ten náskok, který jsme získali, relativně snížili díky vyšším teplotám. Pořád si však udržujeme náskok oproti loňskému roku,“ dodal Richter.