„Chtěli jsme lidi upozornit na kapely a divadelní soubory, které v Prostějově už dlouho působí. A také poukázat na to, že plumlovský zámek není mrtvý. Víkendový festival není poslední akcí, kterou o prázdninách chystáme,“ vyložil důvod kulturní akce Jakub Hyndrich z pořádajícího prostějovského Divadla Point.

Jak živo může být v podzámčí, dokázaly v sobotu kapely, které roztančily na nádvoří zámku pětistovku návštěvníků festivalu.

„Mám ráda divadlo a také mě zajímalo, jak to nyní na zámku vypadá a co se tu změnilo. Určitě se přijdu podívat na vystoupení i o víkendu. A vezmu s sebou i svou dceru Kláru,“ prohlásila těsně po zahájení festivalu
Pavla Měchurová z Prostějova.

Změny na zámku jsou nepřehlédnutelné a přibývají s každým víkendem. Například vyklizením tří stodol zaplněných stovkou dosud nepoužitých zámeckých schodů a dalšími odloženými věcmi vznikl takzvaný kamenný sál. Podlahu vyskládanou z pálených cihel ještě čeká potěr vrstvou vodního skla, aby návštěvníci nemuseli polykat prach.

Lidi zajímá také nová atrakce plumlovského zámku lanovka přes Podhradský rybník.

„Máme za sebou zhruba šedesát zkušebních jízd. Dotazy, kdy už začne fungovat provoz nové atrakce naostro, jsou na denním pořádku,“ potvrdil zájem o dvousetmetrový sešup po laně nad vodní hladinou kastelán zámku Robert Doleček.

Multižánrový festival doplnila také projekce filmů amatérských autorů a foto workshop pořádaný ateliérem Modrý anděl.