Charakteristickým rysem jarních víkendů na plumlovském zámku je čilý ruch. Party dobrovolníků v čele s novým kastelánem se pustily do vyklízení prostor bývalých koníren v nízkém zámku a nefunkčního schodiště do druhého patra vysokého zámku. Až začne letní turistická sezóna, nabídne bývalé šlechtické sídlo přespolním i lidem z regionu možnost ubytování a kulturního vyžití. Už teď se část místností nízkého zámku mění na ubytovnu s kapacitou dvaceti lůžek, kuchyní, společenskou místností, sprchou a sociálním zařízením. Do začátku hlavní turistické sezony zprovozní plumlovští také sál pro pořádání koncertů a divadelních představení.

„Už jsme vyklidili kapli pod baštou vysokého zámku. Budeme v ní pořádat výstavy obrazů, fotografií, soch a plastik. Chceme oslovit renomované výtvarníky a dát příležitost i mladým začínajícím umělcům,“ uvedl novopečený kastelán Robert Doleček s tím, že vernisáž první výstavy bude začátkem května. Návštěvníci zámku v kapli uvidí monumentální obrazy a kovové plastiky plumlovského výtvarníka Tomáše Hýska.

„Brigády budeme organizovat do začátku sezóny minimálně každých čtrnáct dní. Zámek si to zaslouží,“ poznamenal Doleček. Při vynášení starého železa a zbytků stavebního materiálu našli dobrovolníci i dobové fragmenty, konkrétně potravinové lístky z roku 1942. „Miluji historii a starobylá místa, kam se člověk běžně nedostane, například půdy a sklepení,“ prohlásila Hana Lovětínská z Jeseníku, která o víkendu společně s manželem rozšířila šestnáctičlennou skupinu nadšenců odklízející rumisko ze schodiště vysokého zámku.

Nejvíce zabrat daly brigádníkům tři sta let staré schody uskladněné na třech místech zámku. „Všechny jsou původní a nepoužité, protože zámek zůstal nedostavěný. Nyní je shromáždíme na jednom místě, zrestaurujeme a použijeme na schodiště do druhého a třetího patra,“ vysvětlil kastelán.