Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek ve Ptení má kupce, tentokrát až z Británie

Ptení – Do konce tohoto roku by se mohl začít ve Ptení opravovat zámek. O místní památku projevil velký zájem Pavel Kubáň, který v současnosti žije ve Velké Británii.

2.7.2011 1
SDÍLEJ:

Zámek ve PteníFoto: Martin Zaoral

K zámku se dostal náhodou.

„Do Ptení jsem doslova zabloudil. Asi před rokem jsem se jel podívat do Horního Štěpánova na nějaký starý domek, ale po cestě jsem narazil na objížďku a dostal jsem se až do Ptení, kde jsem uviděl zámek,“ vzpomíná Kubáň.

Ptenský zámek, který nutně potřebuje rekonstrukci, vlastní město Prostějov.

„Zámek jsme získali na počátku devadesátých let a od té doby nás oslovilo několik zájemců o odkoupení objektu a přilehlých nemovitostí, ovšem nakonec vždy z jednání sešlo,“ řekl Lukáš Skládal z odboru správy majetku města Prostějov.

Záleží na statice

Nynější zájemce je s odborem a památkáři ve styku zhruba tři čtvrtě roku a snaží se podle jeho slov udělat vše pro to, aby se novým majitelem chátrajícího zámku stal.

„Zároveň ale nikam nespěchám, nechtěl bych kupovat zajíce v pytli.Vše bude záležet na statickém posudku, který je ve zpracování,“ upozornil na možný problém Kubáň.

Podle Skládala je zámek zakonzervovaný a dochází na něm jen k nejnutnějším úpravám. „Před několika roky jsme na zámku udělali novou střechu, aby se stav nezhoršoval,“ řekl Skládal.

Cena pět a půl milionu, opravy desítky milionů

Cena zámku, kterou město Prostějov od kupce požaduje, je pět a půl milionu korun.

„Nejedná se ale o pevně danou sumu. Chceme, aby zájemci měli přibližnou představu o ceně objektu, ale až další jednání povedou ke konečné částce,“ vysvětlil Skládal. Zároveň dodal, že nový vlastník by se musel připravit na to, že oprava objektu přijde asi na desítky milionů korun.

Starosta Ptení, Jiří Porteš, je sice za nového zájemce rád, ale zároveň tlumí přehnaný optimismus.

„Už tady bylo několik zájemců, kteří měli krásné cíle, ale nakonec to vždy dopadlo špatně. Až budu vidět, že se zámek opravuje, uvěřím, že se stav pohnul dopředu,“ upozornil Porteš.

Smělé plány

Kubáň chce ve Ptení navázat na místní tradici a zrekonstruovat bývalý zámecký pivovar. Mimo to má v úmyslu vybudovat v zámku malý hotel, restauraci, galerii nebo jinak využívané prostory. Muž, který se domluví čtyřmi světovými jazyky, se chce ve Ptení zaměřit právě i na výuku cizích řečí nebo hraní na hudební nástroje.

Kubáň by rád do dění kolem zámku zapojit i místní občany. „Třeba z pivovaru bych chtěl udělat akciovou společnost, aby se lidé z okolí mohli stát akcionáři, pak by ke všemu tady přistupovali úplně jinak,“ uvedl Kubáň. Kromě toho má v úmyslu se v zámku věnovat akcím, které by podporovaly charitativní činnost. „Vím, že je to možná otřepané, ale v Británii se charita považuje za úplně běžnou věc,“ dodal rodák z Valašska.

Ptenský starosta počítá i s tím, že pokud by projekt vyšel, získali by místní občané nové možnosti zaměstnání, navíc by oprava zámku byla pozitivní i pro zdejší stavebnictví. „Když tady byl pan Kubáň před dvěma měsíci, mluvil se mnou o tom, že by při rekonstrukci rád využil služeb menších stavebních firem z okolí,“ řekl Porteš.

„Vím, že tady bylo několik zájemců, kteří nakonec o zámek ztratili zájem. Slyšel jsem, jaké měli záměry, ale já bych se chtěl vydat jinou cestou. Líbí se mi tady, byl jsem tu už čtyřikrát a metaforicky můžu říct, že bych tam chtěl umřít,“ vyprávěl se zaujetím Kubáň.

Vánoce na zámku?

Jedním z plánů možného nového majitele zámku je také uspořádání prvních ptenských Vánoc. „Rád bych, aby se na zámku postavil vánoční strom a sešli se tam místní děti i děti z dětských domovů,“ uvažuje Kubáň.

Kromě okolní krajiny zaujala Kubáně i historie stavby. Zámek, který se stal v roce 1991 národní kulturní památkou, založil v patnáctém století rod Šarovců. Budova měla dříve i první patro, ale po požáru v 18. století jej požár zničil. „Patro bych rád dobudoval zpátky, aby měl zámek původní podobu,“ plánuje nový zájemce.

Pokud bude moci Kubáň ovlivnit stavbu sám a nebudou problémy se statikou, věří, že zámek dostane do stavu, jaký si zasluhuje. „Cíle mám a věřte, že si sny plnit umím,“ vzkázal Kubáň.

Martin Laštůvka

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Prostějovští hokejisté (v červeném). Ilustrační foto

Dva góly Nouzy přinesly Prostějovu výhru v Litoměřicích

Plumlov čeká výsadba lipové aleje na staré cestě k přehradě.
6

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Střední odborná škola podnikání a obchodu získala jako jediná z Prostějovska cenu Talent Olomouckého kraje 2017. Mezi šedesáti oceněnými účastníky nechyběl ani její student Filip Bašný.

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Osadní výbory dostaly miliony. Na hřiště

Shodně na rekonstrukce či dostavby hřišť nakonec dostaly osadní výbory prostějovských místních částí peníze od magistrátu. Celkem tři miliony tak půjdou do venkovních hřišť v Žešově, Čechovicích a Vrahovicích.

Volební lístky došly? Mnohde je dostali na poslední chvíli, jinde se nedočkali

ANKETA / Volební klání ještě ani nezačalo, na Prostějovsku už ale vyvstává první problém: nejsou volební lístky. Alespoň tedy ve schránkách mnohých lidí žijících v centrální a západní části okresu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení