Největší porci hlasů dodávají Čechám pod Kosířem členové facebookové skupiny Prostějov bez "cenzury" (Pbc).

"Já osobně moc podobným klikacím soutěžím nedůvěřuji. V současné době se dá všechno zmanipulovat. Na přání ostatních členů jsem se však rozhodl hlasování v naší skupině nasdílet," sdělil Deníku správce Pbc Jonáš Proser s tím, že skupina má přes třiadvacet tisíc členů.

Třenice se uklidnily

V průběžném hlasování se zatím drží na prvních dvou pozicích dva zámky – Čechy pod Kosířem a Kunín. Na sociálních sítích vzbudily skokové nárůsty hlasů pro oba zámky vášnivé diskuze.

"Když se hlasování rozjíždělo, byly tam nějaké třenice. S kolegou z Kunína se ale známe, zavolali jsme si a domluvili se, že o vítězství takovým způsobem nestojíme," informoval Martin Váňa, kastelán Zámku v Čechách pod Kosířem. Jeho slova potvrdil i kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík.

"Jsme rádi za jakoukoliv podporu. Bohužel si to někteří hlasující spletli například s klubovou sportovní rivalitou fanoušků. My jsme rádi, že jsme se do té skupiny nominovaných dostali," říká kastelán památky nominované za Moravskoslezský kraj.

Kastelán z Čech: Rádi bychom zvítezili

Jako poctu bere nominaci i jeho kolega z Čech pod Kosířem.

"Výběr nominovaných památek měla na starosti nezávislá odborná porota. My jsme rádi, že v této společnosti je i náš zámek. Bereme i jako formu propagace, že se dostaneme ještě více do povědomí veřejnosti," komentuje Martin Váňa a dodává: "Vývoj hlasování ale sleduji, rádi bychom zvítězili, když už je to tak rozjeté."

Celkově bylo do soutěže nominováno 14 památek. Veřejnost může hlasovat až do 30. září na webovém portálu kudyznudy.cz. Každý hlasující může dát svému favoritu denně pouze jeden hlas.

Lidé mohou vybírat z cenných architektonických objektů, kterým se podařilo navrátit původní podobu během uplynulých třiceti let. Vedle zmíněných zámků Čechy pod Kosířem a Kunína, usilují o hlasy například Mariánská Týnice ze západních Čech, Zámek Blatná v jižních Čechách nebo Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Vítěz ankety bude vyhlášen 3. října 2019 ve Španělském sálu Pražského hradu. Tam mu bude udělena Cena ministryně pro místní rozvoj Opera Historica.

HLASOVÁNÍ PROBÍHÁ ZDE.

STAV HLASOVÁNÍ K 18.9. 2019, 13.00 hodin

Památka kraj hlasy

Zámek a oranžérie Čechy pod Kosířem Olomoucký 15447 hlasů

Zámek Kunín Moravskoslezský 15014 hlasů

Mariánská Týnice Plzeňský 5675 hlasů

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Vysočina 2293 hlasů

Hrad Grabštejn Liberecký 1068 hlasů

Historická budova Národního muzea Praha 1002 hlasů

Památník Tomáše Bati Zlínský 916 hlasů

Vila Stiassni Jihomoravský 842 hlasů

Klášter Teplá Karlovarský 764 hlasů

Zámek Blatná Jihočeský 732 hlasů

Parostrojní pivovar Lobeč Středočeský 727 hlasů

Národní hřebčín Kladruby nad Labem Pardubický 704 hlasů

Muzeum východních Čech v Hr. Králové Královéhradecký 552 hlasů

Zámek Konojedy Ústecký 427 hlasů

Foto: 1909_pv_zamek_cechy

FAVORIT. Zámek v čechách pod Kosířem je zatím v průběžném vedení celostátní ankety. Foto: archiv Deníku