"Já vždycky řeknu, že už nic na zámku pořádat nebudeme a pak se zase nechám přemluvit. Tentokrát to byly Vánoční bleší trhy. Tedy netypické vánoční trhy," smál se majitel zámku Horset, zpěvák skupiny Barbar Punk.

Keltský festival SAMHAIN na zámku Ptení, 28. října 2023, Ptení.
Děsivé podzemí a festival Samhain na zámku ve Ptení nadchly. Podívejte se

Unikátní nabídka specifických vánočních dárků. Jak už sám název napovídá, zámecké Vánoční trhy byly opravdu co se týká nabídky zboží trochu jiné. Na pultech převládala stará keramika, obrazy, přívěsky nebo vonné esence. "Jsou tu zajímavé věci. Například takové plecháčky už seženete opravdu jen na bleších trzích," komentovala jedna z mnoha návštěvnic.

Pod podlahou se skrýval poklad. "Pod dnes již neexistující podlahou ve sklepě jsme našli dvě mince z roku 1860, kdy jsme byli součástí Rakouského Císařství. Dále pak malou minci z posledního roku (1938) první Československé republiky. V onom roce proběhla Mnichovská dohoda. Od 1. října 1938 do 15. března 1939 trvala druhá Česko-Slovenská republika," prozradil Horset.

Zpěvák Horset, nový majitel zámku ve Ptení, představil svou historickou nemovitost zvenku i zevnitř. Listopad 2022
Hra o trůny ve Ptení. Nový majitel zámku nás provedl a prozradil plány

Další mince byly objeveny v bývalém pivovaru. "Tentokrát šlo o měďák a stříbrňák. Také sudové plomby s nápisem BIER jsou sudové plomby. Vše jsme našli v prostorách zámeckého pivovaru," dodal zámecký pán s tím, že všechny nálezy ukládá a počítá s nimi do expozice budoucího zámeckého muzea.

Staré mince byly nalezeny na Zámku Ptení.Staré mince a pivní plomby byly nalezeny na Zámku Ptení.Zdroj: Zámek Ptení