"Snažíme se ze všech sil a co je v našich možnostech. Máme rytířský sál, lovecký salonek, svatební ložnici ve stylu Ludvíka Filipa a poskládali jsme i kuchyň," říká majitel zámku Horset.

Sbírání starožitností se vyplácí

"Já měl vždycky slabost pro historii a sbírám všechno, co se mi líbí. Teď, když mám zámek, najde spousta věcí využití," směje se zámecký pán.

Prohlídky jsou zdarma

"Nejsem tu každý víkend, ale když pobývám na zámku, jsou veřejnosti brány otevřené. Navštěvují nás i mateřské školy a dětem se zámek moc líbí," dodává známý zpěvák kapely Barbar Punk.

Podle jeho slov, se zámek postupně přetváří do podoby, kdy bude mít pravidelnou otevírací dobu. "Snažím se vše dotáhnout do fáze, kdy tu budou klasické sezonní otvíračky jako na jiných hradech a zámcích. Zatím lze zámek navštívit v době, kdy tu pořádáme nějaké akce nebo brigády. Stačí sledovat náš facebook," usmívá se vlastník historické památky.

Poklady zatím starodávné zdi nevydaly

"Při renovačních pracích sem tam něco najdeme. Zatím se ale jedná spíše o různé mince, medailony nebo nějaké formičky. Já pořád věřím a jsem přesvědčen o tom, že ten pravý poklad ještě najdeme," směje se Horset.

Na řadě je průzkum studny. "Právě ve studně očekávám ty nejcennější nálezy. Musím ale připravit projekt na její vyčištění a renovaci. Mou představou je, že by se z ní měla stát taková ta středověká studna s rumpálem. Všechny kameny, které na zámku najdeme dáváme na jedno místo a bude z nich právě ta studna," prozradil další plány akční muž.

Peníze raději nepočítá

"Abych pravdu řekl, tak vůbec nemám přehled, kolik už jsem do zámku investoval. Spíše se divím, kde na to pořád beru. Pořád se něco nakupuje a investuje, ale opravdu netuším, kde na to vydělávám," uzavírá Horset.

Nejbližší akcí na Zámku Ptení je víkendový Nejlepší Punkový Festival. Jak již název napovídá, od pátku do soboty vystoupí dvanáct kapel různých hudebních žánrů. Připravena bude i zábava pro děti. Vstupné je dobrovolné a bude použito na obnovu zámku.

Zámek Ptení

Ptení info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil Ptení

Zámek postavil počátkem 17. století pravděpodobně Hynek Šarovec. Byl to rozlehlý pozdně renesanční patrový zámek s okrouhlými věžemi v nárožích. V dalších letech měnil zámek často majitele - pobělohorský konfiskát koupil roku 1630 císařský plukovník Miniatti z Campoli, roku 1679 koupil Ptení Václav Bernard z Bartoděj, krátce poté se zámek opět vrátil do držení Miniattiů.

Po vymření rodu byl zámek prodán a od roku 1757 jej vlastnil klášter klarisek v Olomouci. Za nich zámek značně zchátral, využíván byl jen k hospodářským účelům a jeho údržba byla zanedbávána.

Hospodářské využití si zámek udržel i za dalších majitelů hrabat Saint Genois (1825 až 78) i knížat z Liechtensteina (1825 až 1925).

Při pozemkové reformě převzal roku 1925 zámek stát a od něj jej roku 1936 koupilo město Prostějov, které jej vlastnilo do letoška. Od září 2022 je novým majitelem David Hudeček, známý pod uměleckým jménem Horset Vládce.