Hlasité emoce vytryskly na radnici. "Jóó, děkuju, mockrát vám děkuji. Udělali jste dobrou věc," zakřičel bezprostředně po hlasování do radničního sálu nový zámecký pán. Proto, aby se zámek prodal punkrockovému zpěvákovi hlasovalo 29 zastupitelů, jeden se zdržel a jeden byl proti.

Nadšený majitel plánuje koncerty, historické bitvy a další připomínky dávné minulosti.

"Co bych chtěl se zámkem a na zámku dělat mám vcelku jasno. V první řadě chci, aby byla zachována jeho historická hodnota. O koupi zámku se snažím už pět let a za tu dobu jsem nakoupil spoustu historických věcí jako štítů, mečů nebo brnění. Chci zkrátka, aby zámek dýchal historií," představil zastupitelům ve stručnosti svůj záměr Horset s tím, že finance na rekonstrukci a provoz má.

"Mám pasívní příjmy. Před nějakou dobou jsem začal skupovat nemovitosti, opravil jsem je a ty mi vydělávají. Není tedy problém, abych investoval do zámku."

Ptení
Jak se žije ve Ptení? Pojďte na návštěvu

Obava ze zablokování budoucího řešení

Zastupitelé dostali v pondělí v noci otevřený dopis od pětice zastupitelů Ptení, aby zámek neprodávali. Samotnému hlasování proto předcházela půlhodinová diskuze.

"Po tom, co jsme obdrželi dopis od poloviny zastupitelů Ptení, nevím jak se k tomu postavit," zahájil prvním příspěvkem zastupitel František Švec (Změna pro Prostějov).

Pětice ptenských zastupitelů nabádala v dopise své prostějovské kolegy, aby prodej dobře zvážili.

"Máme vážné obavy, že stávající zájemce nebude mít dostatečné finanční prostředky k zajištění opravy památky a její stav se nikterak nezmění. Žádáme tedy Zastupitelstvo města Prostějova o uvážlivé rozhodnutí. Prodej zámku, jehož výsledkem nebude jeho obnova, je pouze zablokováním jakéhokoliv možného budoucího schůdného řešení," takhle zní citace z otevřeného dopisu, pod kterým jsou podepsáni Ludmila Horáková, Pavel Šnajdr, Ladislav Šustr, Martin Komárek a Zbyněk Vítek, zastupitelé obce Ptení.

"Dopis přišel v pondělí v noci. Podepsalo se pod něj pět opozičních zastupitelů Ptení. Větší část zastupitelstva proti prodeji zámku nic nenamítá. V minulosti jsme obci Ptení několikrát zámek za symbolickou jednu korunu nabízeli a neměli zájem," komentoval 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Neutěšený stav zámku ve Ptení - 9. února 2019
Z velkých plánů sešlo. Zámek ve Ptení dál hledá majitele. Za kolik?

"Člověk se svatým nadšením"

S prodejem zámku projevili souhlas prakticky všichni diskutující v prostějovském zastupitelstvu. Záměr přednesený zájemce se jim líbil.

"Pro mě je zámek hodně emotivní záležitost. Poměrně delší dobu usiluji, aby se s ním něco udělalo. Po strastiplné, dvanáctileté cestě, kdy zámek nikdo nechtěl, se konečně objevil zájemce, člověk se svatým nadšením. Nevím proč by se to takovému člověku, který má navíc peníze, neprodalo," uvedla například Zuzana Bartošová (KDU-ČSL).

Jediným, kdo nezvedl ruku pro prodej byl lídr opozice.

"S prodejem souhlasit nebudu. Ve smlouvě není žádný závazek, který bychom mohli uplatnit v případě, že se stane nějaký karambol. Další věcí je skutečnost, že přímo ve městě prodáváme řadu pozemků a zavazujeme kupce podmínkami. Navíc nemám a tudíž jsem neviděl prodejní smlouvu," zdůvodnil své rozhodnutí Aleš Matyášek (Na rovinu!).