„Návštěvníci mohou přijít i tento víkend, kdy bude po oba dva dny otevřeno od devíti do šestnácti hodin. Pokud bude zájem, mohli bychom v prohlídkách pokračovat, ale myslím, že už nás brzy omezí počasí," řekl v úterý ředitel Vlastivědného muzea Olomouc Břetislav Holásek. Lidé se pokochají nejen interiérem zářícím novotou, ale také si prohlédnout minivýstavu o stručné historii zámku a hraběcího rodu Silva Tarouců, posledních šlechtických majitelů.

Oranžerii zbývá ještě vybavit nábytkem.

„Na vnitřní zařízení vypíšeme v nejbližší době výběrové řízení, stejně jako na provozovatele kavárny či občerstvení, které by zde mělo fungovat v příští turistické sezoně," dodal ředitel muzea.Slavnostní otevření zrekonstruované zámecké oranžerie v Čechách pod Kosířem

Prostředí kavárny v zámeckém skleníku by měly doplňovat i výstavy umění. „Prostor je poměrně velký, takže kromě stěn počítáme pro tyto účely asi s třetinou plochy," uzavřel Holásek.

Přes zimu pak mají v oranžerii nalézt útočiště, podle jejího původního účelu, rostliny zdobící prostory zámku.

Autorem současné podoby oranžerie je architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého Ateliéru R. Navázal na její stavební vývoj trvající sto šedesát let.

„Původním architektem byl Ignác Ullmann a na jeho výzdobě se měl podílet i malíř Josef Mánes. Navrhoval zřejmě litinovou vstupní bránu," uvedl architekt.

Pro pěstování subtropických rostlin bylo důležité, aby teplota v oranžerii v zimě neklesla pod mínus pět stupňů.Slavnostní otevření zrekonstruované zámecké oranžerie v Čechách pod Kosířem

„To zajišťovala kamna a teplovodní kanál po celé délce budovy. Stejný systém používáme i dnes, jen místo kamen dodává teplo plynový kotel. Pokud by nestačil, je ve stropě zabudována vzduchotechnika, která dokáže dodat potřebné teplo ve velmi krátké době," popsal některé moderní vymoženosti Pospíšil.

Při příležitosti otevření skleníku se dostalo také na křest knihy o sochařích Olomouckého kraje. Po něm pozval hejtman Martin Tesařík návštěvníky do jižního křídla zámku, kde právě skončila první etapa rekonstrukce.

„Podařilo se kompletně opravit dvě místnosti, včetně restaurování podlah a velkých kachlových kamen. Pokračovat budeme druhou etapou, která začne v březnu příštího roku. První návštěvníky by tak zámek přivítal na začátku sezony 2014," vyjádřil se hejtman.

Při této příležitosti uložil pod podlahu jedné z místností, které se teprve budou opravovat, měděné pouzdro s poselstvím příštím generacím. To se však v zemi dlouho nezdrželo a definitivní klid zde nalezne až po dokončení restaurování podlahy. (pam)