Stavba obklopená krásným zámeckým parkem byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2016, předtím do roku 2005 fungoval v budově zámku dětský domov.

Se zámkem úzce souvisí postava Josefa Mánesa, významného českého malíře, který zámek často navštěvoval a tvořil zde svá díla. Od roku 2008 je majitelem zámku a parku Olomoucký kraj. Správa objektu byla svěřena Vlastivědnému muzeu v Olomouci.

V loňském roce zámek navštívilo čtyřicet čtyři tisíc návštěvníků a tím se Čechy pod Kosířem staly jednou z nejnavštěvovanějších památek střední Moravy.

Další opravy

Přesto, že je zámek zpřístupněn veřejnosti od roku 2016, stále se opravuje.

„Olomoucký kraj si je vědom, že se jedná o významnou památku. Proběhla rekonstrukce krovu a střechy za padesát milionů korun. Další fáze bude rekonstrukce severního a východního křídla. Právě na to se teď připravují projekty. Řešíme i problémy s vysycháním rybníků,“ uvedl Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

„Problém sucha se dotkl i našeho parku. Takže v letošním roce budeme žádat kraj o dotaci na řešení tohoto problému. Ve středu 15. května bude známa kompletní projektová dokumentace týkající se revitalizace Velkého rybníka, kde se dozvíme částku, která je potřeba,“ upřesnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci a dodal: „Samotná revitalizace by měla trvat zhruba rok až rok a půl. Záleží na spoustě okolností.“ V měsíci září by se pak mělo rozhodovat o dalších opravách zámku.

Svatby i novinky

Zámek proslul nejen díky expozicím, ale velmi často je využíván i ke svatebním obřadům. Ty se konají buď v oranžérii, přímo v interiéru zámku nebo v zámeckém parku. Zájem mají nejen páry z České republiky, ale i ze zahraničí.

Letos Čechy pod Kosířem chystají spoustu akcí. Ty představil Břetislav Holásek.

„Letošní sezonu chystáme spoustu novinek, kterými chceme přilákat návštěvníky. Kromě menších akcí nás čekají velké kulturní akce jako open air koncert Anny K., který se odehraje 27. června, dále činohra Cavewomen, což je obdoba Caveman z minulého roku, která se bude hrát 16. srpna, a třetí akcí bude koncert Mandrage, kterým chceme oslovit mladou generaci. Chtěli bychom tímto dát do povědomí, že ten zámek tady je, protože ještě spousta lidí o něm neví.“