„Já jsem nadšená. Zámek díky dětem a prvním návštěvníkům po zimě opět krásně ožil. Program na nádvoří i v útrobách zámku se podle mě musel lidem líbit,“ přidala svůj komentář k akci plumlovská starostka Gabriela Jančíková, která tradičně doprovázela desítky dětí při jejich vystoupení v zámeckém sále.

„Snažím se o to, aby lidová slovesnost plná písní a říkadel dál žila a předávala se z generace na generaci. Přijde mi, že podobných akcí, jako ta dnešní na zámku, není nikdy dost. V současném světě často chybí dětem schopnost se správně vyjadřovat, vezměte si jen, kolik je mezi dětmi různých poruch řeči. A přitom různá říkadla či jednoduché písničky jsou pro cvičení jako stvořené,“ zmínila se starostka Jančíková.

Připomeňte si i krásné Vítání jara na plumlovském zámku v roce 2023:

Vítaní jara na plumlovském zámku - 1. 4. 2023 - velikonoční dílničky
VIDEO: V Plumlově na zámku děti vítaly jaro. S Vrabčákem i velikonočními dílnami

Letošní akce Vítání jara na plumlovském zámku měla i svůj speciální podtext.

„Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje do veřejné sbírky, kterou jsme jako město vyhlásili na podporu finančně náročné opravy fasády zámku,“ doplnila plumlovská starostka.

Veřejná sbírka: ZÁMEK PLUMLOV, POKLAD OLOMOUCKA, OPRAVA PRO BUDOUCÍ GENERACE. Číslo účtu: 131-2097450217/0100

Zámek Plumlov získal dotaci na opravu severní fasády. Jak bude vypadat po opravě? Vizualizace: Město Plumlov, se svolením
Zámek Plumlov dostane novou fasádu. Potřeba je 100 milionů, 56 přijde z dotace

Podobných akcí, kdy celý výtěžek ze vstupného či jeho část půjde na tuto sbírku, se podle ní bude na zámku konat v následujících týdnech a měsících více.

„Třeba už 16. června se návštěvníci zámku mohou těšit na parádní koncert hudební skupiny Hradišťan. Výtěžek z této akce půjde opět do naší veřejné sbírky,“ dodala starostka.

Národní kulturní památka Zámek Plumlov. Foto: Město Plumlov, se svolením
Sbírka na fasádu. Poklad Olomoucka, Zámek Plumlov potřebuje pomoc

Nejbližší akcí, která se již nyní na zámku v Plumlově pečlivě připravuje, bude ovšem tradičně pestrý Velikonoční jarmark s komedianty. Startuje už v pátek 29. března a potrvá přes celý velikonoční víkend až do pondělka 1. dubna.