„Chtěli jsme potěšit Prostějovany, aby o prodlouženém víkendu měli kam vyrazit za kulturou, a dát prostor mladým umělcům, kteří se mohli předvést,“ vysvětlil ve zkratce smysl akce nazvané Zámek Pointu Aleš Procházka, umělecký vedoucí divadla Point, které už několik let funguje při Gymnáziu Jiřího Wolkera.

Na pódiu na nádvoří zámku nebo v samotném Pointu se vystřídalo šest divadelních skupin a sedm hudebních kapel. K tomu je třeba připočíst účastníky divadelní impoligy, mezinárodní soutěže v improvizaci na náměty diváků. „Zámek je šíleně velký komplex s uchvacující atmosférou. Je skvělé, že se otevřel pro lidi a uvidí jej i zevnitř,“ prohlásila devatenáctiletá středoškolačka Martina Smékalová, která se zúčastnila akce Zámek bez zámku – Site specific.

Výsledkem akce „Z“ byla noční prohlídka zámku pro veřejnost. Před ní dostala parta mladých lidí příležitost nahlédnout do interiéru zámku, kam se lidé běžně nedostanou, upravit jeho prostor a vytvořit v něm vlastní minipříběhy ve vlastních kulisách.

„Trasa noční prohlídky byla ozvláštněná výtvarnými i hranými výjevy. Site specific není přímo divadlo, ale oživení či obohacení nedivadelního prostoru,“ objasnil ojedinělý podnik člen divadla Point Miroslav Ondra.