„Zámek má po řádění vichru ve střeše docela velkou díru. I když tašky necháváme přibíjet, takový nápor větru prostě nevydržely. Budeme to řešit jako pojistnou událost,“ sdělila plumlovská starostka Gabriela Jančíková.

„Právě tu spoušť uklízíme,“ komentoval situaci přímo ze zámku asistent kastelána Jiří Trunda s tím, že spadlých tašek byl opravdu značný počet a na pravé straně střechy tak zeje slušná díra.

Létající střecha v Lesnické

Přímo v Plumlově pak doslova odlétla střecha budovy bývalého ředitelství vojenských lesů v Lesnické ulici.

„Hned po bouřce začali plumlovští, kostelečtí i prostějovští hasiči tuto událost řešit, moc soucítím se současným majitelem, budeme se snažit mu nějak pomoci,“ řekla k věci starostka Jančíková.

Hasiči v úterý večer museli na Plumlovsku likvidovat i nespočet popadaných stromů na silnicích. V úterý pak v akci pokračovali pracovníci plumlovských technických služeb.

„Pomáhají lidem odklízet popadané stromy na zahrádkách a opravovat poničené ploty,“ vysvětlila starostka.

Třináct stromů na cyklostezce

Stromy padaly i v okolí Plumlova. Zajímavou situaci například zažil Milan D. z Prostějova, který po bouřce vyrazil na kole po cyklostezce vedoucí Repešským žlebem.

„Byl to masakr, docela jsem se bál, všude popadané stromy, opravdu kalamita. Musel jsem cestou s kolem přelézat hned třináct stromů,“ nechal se slyšet.

Dlouhé hodiny bez proudu

Nejen popadané stromy ovšem potrápily obyvatele Plumlovska. Zabrat jim daly i dlouhé hodiny bez elektřiny.

„No co, udělali jsme si doma s dětmi večer takovou černou hodinku. Takové situace se prostě stávají. Můžeme být rádi, že u nás řádění živlů odneslo jen pár větví a velký hliněný květináč,“ komentovala situaci Lucie R. ze Žárovic s tím, že u nich sice proud večer naskočil, ale jel jen na dvě fáze. "Takže třeba bez vody jsme byli až do úterního dopoledne," sdělila paní Lucie.

Hrozící potůček

Kvanta vody, která zalila region, naštěstí na Plumlovsku tolik škoda nenapáchala.

„Díky aspoň za to. Mám ovšem strach do budoucna z potůčku, který protéká návsí v Soběsukách. Ten by mohl případně hodně zazlobit, už jsem situaci řešila se správcem tohoto toku, aby se pustil do práce ve směru k jeho vyšší propustnosti. Je totiž dost zanesený,“ uvedla starostka Jančíková na závěr.