Návštěvníkům se v sobotu naskytl pohled na kočáry ve dvojí podobě – zdevastované a zrestaurované.

Například vedle již opraveného luxusního vévodského coupé vyrobeného v roce 1840 ve Švýcarsku vypadá šlechtické coupé z roku 1860 jako chudý příbuzný. Zatímco k vybavení interiéru prvního patřily záclonky, popelník a vzduchová balonová píšťalka na kočího, druhý stojí na nádvoří zámku s roztrhaným čalouněním.

„Je napadený červotočem a karoserii má narušenou. Je jen otázkou času, kdy začnu s jeho restaurováním,“ prohlásil Václav Obr s tím, že pozoruhodností tohoto prostorného historického vozidla jsou listová péra ve tvaru písmene C.

Jako dva protiklady proti sobě stojí také zrestaurovaný knížecí landauer vyrobený v Praze roku 1914 a šlechtický landauer z roku 1895.

Kromě typologie pomohla jeho stáří určit zapadlá mince s datem ražby 1896 rakousko uherské měny. „Bude k vidění v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem, které bych chtěl mít vybudované už příští rok. Společně s unikátním smutečním kočárem,“ přislíbil Obr, který se srovnávací výstavou v Náměšti na Hané snaží lidem představit řemeslné práce, které restaurování kočárů obnáší.

Václav Obr pořádá na zdejším zámku každé léto pravidelné vyjížďky svými skvosty. První zájemce naložil už v sobotu na zhruba kilometrovou cestu kolem zámecké zahrady. „Dřív si člověk užil víc pohledu na krajinu, cestovalo se navíc pomaleji. Má dcera si po jízdě připadala jako princezna,“ poznamenala Kristýna Janovcová z Olomouce.