Příkladem mohou být Němčice nad Hanou. Zde zažijí největší investici od výstavby sportovní haly. Stavební ruch totiž nastane na sousední škole.

"Z IROPu (Integrovaný regionální operační program, pozn. red.) jsme získali 50 milionů korun. Výsledkem bude rekonstrukce vnitřních prostor školy," uvedl starosta Jan Vrána s tím, že celkem do školy město investuje 100 milionů.

Němčice s necelými dvěma tisíci obyvateli tak napnou do značné míry rozpočet. Starosta však uklidňuje, že se dostane i na jiné projekty.

"Zůstanou nám prostředky i na rekonstrukci některých lokalit, třeba ulice Mlýnská a také cesty u garáží," dodal.

Událostí roku však bude právě rekonstrukce a tím i omezení a přesunu provozu školy. To by mělo začít platit ve školním roce 2019/2020.

Kostelec? Sídliště a zbrojnice

Řadu novinek chystají také v Kostelci na Hané. Jeho starosta František Horák hovoří zejména o rekonstrukci sídliště. Nejedná se však podle něj o jedinou prioritu.

"Intenzivně pracujeme na přípravě rekonstrukce hasičské zbrojnice. V plánu máme úpravy chodníků i zeleně," říká dále.

Kostelec na Hané je pak v širokém okolí známý také jako zázemí řady sportů. Fotbalu, házené, střelby z kuše či florbalu. I na to se snaží v Kostelci hledět.

"Připravujeme se na rekonstrukci a projektovou přípravu úprav sportovní haly. Pokud se vše podaří, můžeme začít v roce 2020," řekl ke 20 let starému sportovišti Horák.

Konici trápí chodníky

Pozadu nezůstanou ani v Konici. I když největší investice již nyní probíhá - rekonstrukce roky nevyužívané sokolovny.

"Čeká nás ale také oprava Jiráskovy ulice, stejně tak příprava na opravy městského majetku. A taky chodníky," sdělil starosta města Tomáš Obrusník. Při výčtu rekonstrukcí zmínil i náměstí, zda by ale mělo opravené už příští rok sloužit, nesdělil.

Nicméně zmínil jednu bolístku, která Konici trápí: stav a někdy i absenci chodníků.

"Bohužel, jako město v kopcovitém terénu nemůžeme podle podmínek programů získat dotaci na chodníky," vyjádřil se.

Plumlov chystá cyklostezku

Napilno budou mít i v Plumlově. Zde řada chystaných investic odkazuje k tomu, že je město turistickou destinací.

„Intenzivně pracujeme na tam, aby co nejdříve mohla začít stavba cyklostezky podél severozápadního břehu přehrady. Máme už územní rozhodnutí a nyní řešíme získání patřičné dotace. Vše je na dobré cestě," popsala starostka.

Mezi další cíle města patří postupná oprava zámku včetně fasády. V této oblasti pracuje vedení města i na tom, aby se zámek stal národní kulturní památkou.

"Mohli bychom tak snadněji dosáhnout na dotace," vysvětlila starostka. Ta s kolegy také chystá přivedení kanalizace do těch částí města, kde ji ještě lidé nemají.