"Malba je ukázkou díla, které Mánes nevytvářel na zakázku, ale jako své soukromé vyznání. Je úzce propojena s jemu blízkými ženami. Luisou Bělskou, jeho první inspirací a Jetty Gallenbergrovou, která byla častým hostem na zámku v Čechách pod Kosířem, v jehož okolí se děj odehrává," uvedla Veronika Hulíková, ředitelka Sbírky moderního umění, Národní galerie Praha.

Paraplíčko má i hodnověrnou kopii

Původní originál byl po roce 1948 považován za nezvěstný. "Kopie byla v majetku České pojišťovny a Národní galerie měla v 50. letech předkupní právo na nejlepší díla. Existuje i protokol ze zasedání nákupní komise, kdy bylo navrženo zakoupení tohoto díla. Jedná se o velmi zdařilou kopii, která byla považována i za dílo jeho sestry Amalie," přiblížila Hulíková s tím, že odborníci se přiklánějí k hypotéze, že se jedná o dílo některého z žáků Amalie Mánesové, která byla učitelkou kresby.

Na zámku bude originál i kopie

"Mám skutečnou radost, že se na letní sezonu podařilo zapůjčit další vrcholné Mánesovo dílo. Je to díky dlouhodobé spolupráci s Národní galerií Praha. Mánesova tvorba mě baví a Červené paraplíčko není výjimkou. Také má svůj příběh spjatý s Čechami pod Kosířem," komentoval Martin Váňa, zámecký kastelán.

Po celou letní sezonu bude v zámecké expozici vystaven originál i kopie obrazu a jeho skica. "Lidé tak budou moci porovnat, jak moc se od sebe obě díla liší," usmívá se kastelán.

close Slavný obraz Josefa Mánesa bude ozdobou letní sezony v Čechách pod Kosířem. info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Slavný obraz Josefa Mánesa bude ozdobou letní sezony v Čechách pod Kosířem.

Červené paraplíčko patří mezi nejslavnější obrazy Josefa Mánesa. Veřejnosti se stal známým díky vystavení na Mánesových výstavách uspořádaných Spolkem výtvarných umělců Mánes v letech 1903 a 1920. Do roku 1920 byl v majetku rodiny Bělských. Po roce 1948 zůstalo dílo skryto v soukromé sbírce. Na veřejnosti se opět objevilo až v roce 2007, kdy bylo dlouhodobě zapůjčeno do Národní galerie od soukromého majitele.

Vybrali jsme pro vás: