To vše má na svědomí těžko pochopitelný čin jednapadesátiletého muže z Prostějova.

Ten je dle Deníkem získaných důvěryhodných informací zodpovědný za požár domu, u kterého musely zasahovat tři hasičské jednotky.

"Ke konkrétním osobám se zásadně nevyjadřujeme, ale v souvislosti s tímto zákrokem mohu potvrdit zajištění jednoho muže," reagoval na přímý dotaz Deníku policejní mluvčí František Kořínek.

K hořícímu domu dorazily hasičské jednotky a požár vzápětí zpacifikovaly.

"Profesionální hasiči z prostějovské stanice vyjížděli v sobotu odpoledne k požáru dvou sklepních kójí v bytovém domě v ulici Hvězda v Prostějově. Po příjezdu na místo plameny uhasili a ihned začali s odvětráváním společných prostor přetlakovou ventilací," popisovala zásah mluvčí krajského hasičského záchranného sboru Lucie Balážová a pokračovala: "Kvůli dýmu museli z domu evakuovat tři osoby ve vyváděcích maskách, jedna osoba byla předána do péče zdravotnické záchranné službě. Působením tepla ve sklepě prasklo vodovodní potrubí, vyteklo asi dvacet centimetrů vody, které hasiči odčerpali." Vedle prostějovských profesionálů se na zásahu podílely i jednotky dobrovolníků z Vrahovic a Žešova.

Kladný vztah k alkoholu

Deníku se podařilo zjistit, že policisty zajištěným mužem byl obyvatel dotčeného bytového domu. Jedná se ve městě o známou postavu s výrazně kladným vztahem k alkoholu.

"Zajištěn byl v souladu s ustanovením zákona o Policii ČR, protože se jednalo o „osobu, která svým jednáním bezprostředně ohrožuje svůj život, život nebo zdraví osob anebo majetek“ (§26 Zákona o Policii České republiky)," potvrdil František Kořínek a dodal: "Tedy ne proto, že by byl důvodně podezřelý ze založení požáru. Muž byl silně pod vlivem alkoholu, a proto byl k vystřízlivění umístěn do protialkoholní záchytné stanice."

Zdá se tedy, že známý prostějovský flamendr, jenž se na facebooku skrývá pod přezdívkou Taylor, tentokrát přestřelil. Jeho sobotní kousek ho může přivést i do kriminálu.

"Škoda na vybavení dvou sklepních kójí se vyšplhá k sedmdesáti tisícům korun, další škoda byla způsobena na instalacích a konstrukcích domů. Příčinu požáru nyní vyšetřujeme, pravděpodobně se jednalo o nedbalost či úmysl," sdělila Lucie Balážová.

Celou událost šetří usilovně i Policie ČR.

"Šetříme okolnosti požáru, ke kterému došlo v sobotu 24. srpna 2019 po šestnácté hodině v bytovém domě v ulici Hvězda v Prostějově. Okolnosti požáru prověřujeme v součinnosti s HZS a přesná právní kvalifikace nebyla dosud stanovena. Proto nelze v tuto chvíli hovořit o konkrétní trestní sazbě," informoval policejní mluvčí Kořínek.

V případě, že se policii a hasičům podaří prokázat úmyslné založení požáru, bude se jednat o trestný čin.