„Je sice ve společnosti plastik vytvořených na sympoziu, ale nepatří k nim. Vznikla proto, aby lidé viděli, jak na dřevo působí povětrnostní vlivy, když se socha neošetřuje,“ vysvětlila místostarostka Prostějova Ivana Hemerková.

Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové, jehož je ředitelkou, pořádá město od roku 2002. Díky umu tuzemských i zahraničních umělců má už ve sbírce desítky originálních artefaktů. Autoři je věnovali s přáním, aby ozdobily veřejná prostranství.

A co vlastně socha představuje?

„Zakletého čaroděje. Plastiku vytvořil Tomáš Kůs právě kvůli neodborným polemikám o tom, jak dlouho dřevěná socha vydrží. Teď budou mít lidé srovnání s díly pravidelně udržovanými,“ objasnil manažer sympozia Miroslav Švancara. Odhaduje, že životnost čaroděje bude tak čtyřicet let, ostatní sochy pak mohou přežít staletí.

Kam se umístí letošní sochy?

Po letošním jubilejním desátém sympozium, které skončilo před třemi týdny, zůstal v Prostějově Drak Emila Adamce, Příroda Lidie Rosiňské, Manželský pár Ugo Antinoria a Jádra Tomáše Kůse, který daroval městu i zmíněný reliéf zakletého čaroděje.

„Plastiku manželů umístíme na konec Plumlovské ulice, Jádra půjdou do dražby. Drak, který se kvůli své barevnosti do prostředí Smetanových sadů nehodí, poputuje do některé z městských škol. Umístíme ho do interiéru. Socha Přírody pak ozdobí vstup do galerie v baště u hradeb,“ přiblížila místostarostka Hemerková.

Radnice plánuje, že z výtěžku dražby Jader zaplatí údržbu sympozijních soch. Těch je momentálně zhruba šedesát a péče o ně přijde každý druhý rok na padesát tisíc korun.

Také vloni vydražilo město jednu ze skulptur.

Co se chystá dál?

„Zanedlouho začneme připravovat jedenáctý ročník sympozia. Je na pořadateli, tedy městu, za jakých podmínek a v jaké podobě. Záměr je, aby další ročníky byly trochu jiné,“ říká Švancara

Ivana Hemerková upozorňuje, že Smetanovy sady jsou už plastikami pomalu „přesycené“. Sochy stojí i v areálu Národního domu, nemocnice, na rondelech.

„Je jich hodně, na jednom místě nezůstanou,“ uzavřela s tím, že ve věci budoucnosti sympozia rada města zatím o ničem nerozhodla. (rh)