„Regionální rada ODS Olomouc vyzývá Michala Záchu a Roberta Knoblocha, aby neprodleně pozastavili členství v ODS a vzdali se všech veřejných volených funkcí,“ uvedl místopředseda regionálního sdružení Martin Major.

„V případě, že se tak nestane, podnikne krajské vedeni ODS další nezbytné kroky,“ stojí v usnesení, které přijala rada.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu.
Třináct obviněných v kauze dopravních zakázek na kraji. Radního Záchu propustili

Michal Zácha, který již není zadržen, se podle místopředsedy sdružení a poslance Majora jednání nezúčastnil.

V úterý ale přišel na krajský úřad, kde se krátce sešel s hejtmanem Josefem Suchánkem (Piráti a STAN). Ten se sice blíže nevyjádřil, ale podle informací Olomouckého deníku je domluva, že se Michal Zácha vzdá funkce náměstka hejtmana.

Brífink po středečním jednání koaliční rady Olomouckého kraje. Zprava hejtman Josef Suchánek (STAN) a jeho náměstci Ivo Slavotínek (KDU-ČSL) a Dalibor Horák (ODS)
Hejtmanův náměstek Zácha rezignoval, končí i šéf správy silnic

V souvislosti s podezřením z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb v Olomouckém kraji zahájila policie stíhání 13 osob. Obvinění padla z přijetí úplatku, podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby. Podle vrchního státního zastupitelství se jedná o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stadiu pokusu.

„Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině podle § 361 trestního zákoníku,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

Detektivové z NCOZ prohledávali v pondělí kancelář náměstka olomouckého hejtmana a přerovského radního Michala Záchy (ODS) v budově na Masarykově náměstí až do odpoledních hodin.
Zadržení Záchy: přerovští zastupitelé v šoku. Nějak jsem to čekala, zaznělo také

Knobloch ve vazbě

Jak ve středu dopoledne informoval vrchní státní zástupce, z obviněných se většina k trestné činnosti, která jim je kladena za vinu, doznala a byla propuštěna ze zadržení na svobodu.

„U jedné osoby státní zástupce podal návrh na její vzetí do vazby, o kterém bude rozhodovat Městský soud v Brně,“ Dragoun.

Náměstek olomouckého hejtmana a přerovský radní Michal Zácha (ODS).
Přerovští Piráti požadují odstoupení Michala Záchy ze všech funkcí

Podle informací ČTK byl návrh na vazbu podán na podnikatele a člena regionální rady ODS Roberta Knoblocha. Lobista byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny.

Městský soud v Brně ve středu odpoledne rozhodl, že stíhání jedné obviněné osoby bude vedeno vazebně

"V rámci dnešního vazebního zasedání bylo rozhodnuto o vzetí obviněné osoby do vazby, a to z důvodu obavy, že obviněná osoba uprchne nebo se bude skrývat," sdělila Deníku mluvčí soudu Petra Láníčková.

Obvinění zásáhlo i Správu silnic

Kvůli kauze se ve středu odpoledne mimořádně sejdou zástupci krajské koalice Pirátů, STAN, ODS a Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj.

Mezi obviněnými jsou také podnikatelé ze stavebních firem. Zda je stíhán i šéf krajské správy silnic David Štěpánek, se zatím nepodařilo ověřit.

Podle Deníku N je mezi obviněnými a kromě něj také Štěpánkův předchůdce Petr Foltýnek. Taky další dva pracovníci správy silnic.

Petr Foltýnek, odcházející ředitel Správy silnic Olomouckého kraje
Šéf krajské správy silnic končí, hledá se nový ředitel

Na krajské správě silnic nechalo současné vedení Olomouckého kraje (koalice Pirátů, STAN, ODS a Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj) provést rozsáhlý audit - období 2015 až 2020. Zadalo ho v souvislosti s informacemi vyplývajícími z kauzy takzvaného „Faltýnkova deníčku“. Podalo i trestní oznámení na neznámého pachatele.

Audit tehdy odhalil nedostatky při zadávání dopravních zakázek. Kraj nato přijal řadu opatření, týkala se například střetu zájmu u několika zaměstnanců. Ve funkci pak za několik měsíců na vlastní žádost skončil tehdejší ředitel Foltýnek.