V souvislosti s problematickými zakázkami se nejčastěji skloňují jména jednatele firmy Computer System CZ Radomíra Grögera, vedoucího odboru informačních technologií Leo Schlattauera a místostarosty Pavla Drmoly.

„Samozřejmě se známe, znám se ale i s panem Hrůzou z Vahalu nebo i s panem Taberym, který má také počítačovou firmu, tykáme si,“ tvrdí místostarosta Drmola s tím, že takovéto kontakty neznamenají, že byl porušen zákon.

Současně odmítá, že by Leo Schlattauera dosadil do funkce vedoucího odboru informačních technologií.

„V prvním kole zvítězil jeden prostějovský rodák, který žije v Brně. Nebyl však spokojen s tabulkovým platem a víc jsme mu nabídnout nemohli. Proto nakonec místo odmítl. Ve druhém kole pak získal nejvíce hlasů Leo Schlattauer. Oslovili jsem samozřejmě více zaměstnanců městského úřadu, ale nikdo z nich zkrátka vedoucího odboru dělat nechtěl,“ říká místostarosta.

Grögerův komentář

Porušení zákona popírá i Radomír Gröger.

„V informačních technologiích podnikám osmnáct let a za tu dobu všechny lidi, kteří ve stejném oboru podnikají, prostě znám. To v Prostějově ani jinak nejde,“ prohlásil jednatel firmy Computer System CZ.

Množství zakázek, které od radnice získal, nebylo podle jeho slov nijak enormní.

„Za poslední dva roky nás radnice oslovila asi v deseti případech s žádostí o zpracování nabídky. Z těchto zakázek jsme získali asi třetinu. To vzhledem k tomu, že se považujeme za vedoucí firmu v oblasti informačních technologií, nepovažuji za nijak přehnané. Spíše motivuji své podřízené k tomu, abychom se zlepšili,“ vysvětlil Gröger. Zmínil i konkrétní výsledky z minulých let.

„V roce 2008 jsme se účastnili výběrových řízení na dodávky IT pro město Prostějov a v některých jsme byli úspěšní, v některých ne. V roce 2009 jsme se účastnili tří výběrových řízení a nebyli jsme úspěšní,“ uvedl Radomír Gröger.

Ohlasy od konkurence

Jeho konkurenti mají však na konkurzy jiný názor. „Po několika negativních zkušenostech jsme dalších pokusů zanechali. Nechceme se stát těmi, kteří tyto pochybné praktiky kryjí,“ prohlásil pro MF Dnes jednatel společnosti Vahal Petr Hrůza.

„Výběrových řízení se už nějakou dobu neúčastníme. Ani se nepamatuji, kdy nás radnice naposledy oslovila,“ říká jednatel firmy InfosArt Jiří Novotný. Podle něj radnice oslovovala prostějovské firmy v době, kdy byl vedoucím odboru informačních technologií Vladimír Průša. Tehdy dodávala počítače úřadu především firma Vahal, to však Novotný přičítá tomu, že má dobré a početné personální obsazení.

„My jsme vypadli v době, kdy inženýr Průša skončil. Pak už jsme se na zakázkách ani nechtěli podílet, protože jsme se nehodlali stát součástí různých zákulisních jednání,“ uvedl Novotný.

Celou kauzou se bude zřejmě zabývat i nové vedení radnice.

„Bude nutné počkat, jak dopadne vyšetřování. Pokud policie zjistí nějaké porušení zákona, pak se bude muset celá záležitost řešit velice rázně,“ nevyloučil možné personální změny v odboru informačních technologií Jiří Pospíšil, lídr kandidátky ODS v Prostějově. (pam)