Olomoučané jdou tentokrát zřejmě ostatním občanům v kraji příkladem, protože od poloviny minulého týdne, kdy zákaz vycházení mezi devátou večerní a pátou hodinou ranní platí, nemuseli strážníci podobné prohřešky na území celého města dosud řešit.

„Nezaznamenali jsme žádný případ porušení,“ sdělil mluvčí městské policie Petr Čunderle s tím, že klid byl v ulicích hanácké metropole také během uplynulého víkendu.

Ilustrační foto
Lahváče na veřejnosti i párty na sídlišti. Prostějovští strážníci zasahovali

Šest provinění za víkend

V Prostějově byli lidé ukáznění a drželi se doma. Až během víkendu musela tamní městská policie řešit šest provinění.

„V polovině případů se jednalo o občany bez domova. Zdržovali se ve sklepních prostorách bytového domu, někdo z nich se vykálel a vymočil do výtahu. Lidé bez střechy nad hlavou sice mohou přenocovat v azylovém centru, ale část z nich to vytrvale odmítá, protože tam musejí být střízliví. Někteří z nich se alkoholu odmítají vzdát a zůstanou raději na ulici,“ popsala mluvčí Jaroslava Greplová s tím, že bezdomovci v sobotu večer rovněž popíjeli alkohol na veřejnosti, což bude řešit prostějovská přestupková komise.

„Zaznamenali jsme také dva případy, kdy občané neměli nasazenou roušku, jinak ale lidé toto nařízení dodržují a dýchací cesty si chrání,“ dodala mluvčí prostějovské městské policie.

Zdravotníci se oblékají do ochranných obleků.
Prostějovská nemocnice čelí rekordnímu náporu pacientů s koronavirem

Přerovští strážníci situaci v nočním městě monitorují, ale žádné problémy v posledních několika dnech nezaznamenali.

„Noční ulice teď bývají velmi klidné a prázdné. Byly jen ojedinělé případy porušení, všechny jsme vyřešili domluvou,“ informoval zástupce ředitele tamní městské policie Miroslav Komínek.

Městský hřbitov v Prostějově. Rozzářené hřbitovy na Prostějovsku. 31.10. 2020
Rozzářené hřbitovy na Prostějovsku. Podívejte se

Nemají kam jít

Také Jeseník je od poloviny minulého týdne po nocích liduprázdným a tichých městem. Občané noční zákaz vycházení podle ředitele městské policie Martina Nového poctivě dodržují.

„Jsou disciplinovaní, jen s lidmi bez domova je trochu problém. Část z nich je na noc v azylových domech, část zůstává venku a různě migrují po městě. Dbáme na to, aby měli roušky, což dodržují. Většina z nich už má svoje útočiště, kde noc přečká,“ sdělil Martin Novotný.

Lešenářské trubky v Obědkovicích proletěly až do domu.
Z náklaďáku v obci létaly trubky, prorazily i okno domu

Šumperští strážníci dosud museli řešit hlavně případy, kdy lidé nedodrželi zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

„Občas se také stane, že někdo nemá nasazenou roušku. V neděli jsme měli tři případy porušení nočního zákazu vycházení. Jednalo se o bezdomovce, kteří ale neměli kam jít, řešili jsme to domluvou. Jinak je v ulicích naprostý klid,“ popsal zástupce ředitele městské policie Martin Urbánek.