Na stole je pak ještě jeden nový protikuřácký zákon, a to od poslance ANO Radka Vondráčka.

Společnost je však momentálně rozdělena. Pro jedny je to zásadní krok v boji proti rakovině a kouření. Pro druhé se ale jedná o omezení svobodného podnikání a také vůle návštěvníku restaurací.

„Jako lékař musím takový zákon přivítat. Je dokázáno, jak kouření, a to i pasivní, škodí zdraví. Především cévy a dýchací cesty tím trpí. Většina lidí s rakovinou přišla s kouřením do styku. Vysoké procento je pak spojeno přímo s kouřením," prozradil primář plicního oddělení prostějovské nemocnice Dušan Hanák.

Jedním dechem však dodává: „Jako občan mám však s tím zákonem problém. Beru ho jako příliš velké omezení osobní svobody. Stát tady zasahuje do privátního prostředí, což není dobře. Každý by měl mít na výběr, kam půjde. Zákaz je dobrý třeba na zastávkách, ale v restauracích je to značné omezení."

Takový názor není ojedinělý.

„Myslím si, že by mělo zůstat na provozovateli, zda povolí ve svém podniku kouření nebo ne. Jasně označené kuřácké podniky by stát neměly vůbec zajímat," říká mladá kuřačka Jitka Lžičařová.

Mnohem lepším řešením, než je avizovaný zákon, by bylo podle primáře Hanáka svobodné rozdělení restaurací na kuřácké a nekuřácké.

„Bylo by to pro mě rozhodně přijatelnější, ale tato varianta bohužel není na stole," posteskl si plicní lékař Dušan Hanák.

Nesouhlasíme, zní z restaurací

S tím souhlasí i hospodští například Jitka Kolářová z prostějovské restaurace U Dittrichů: „Určitě tento zákon pocítíme na návštěvnosti, proto s ním také nesouhlasíme. Uvítali bychom spíš, kdyby si to mohl majitel určit sám."

S plošným zákazem nesouhlasí ani v restauraci U Vzducholodě.

„Já osobně jsem nekuřák a vyhledávám si nekuřácké restaurace. Naši hosté jsou zase kuřáci a chodí, tam kde se kouří. Máme snad demokracii, tak by si měl každý sám vybrat, kam chce. Plošné nařizování mi nepřijde dobré," dodal tamní provozní.