„Zakázali koupání? Tak to jsem nevěděla. Je ale fakt, že voda je v posledních dnech zelená,“ poznamenala mladá žena Martina Fafílková. Do přehrady se chodívá koupat. Teď to ale riskovat nebude. „Když teď vím, že voda má příliš mnoho sinic, tak bych do ní nešla,“ dodala.

Kdo se však v tu chvíli procházel po hrázi, viděl poblíž nejoblíbenější pláže U Vrbiček koupající se lidi. Dobrý tucet odvážlivců. U hráze je voda zelená jako brčál, přiléhavou kulisu jí vytváří kvákání žab. Těm a rybám by snad sinice vadit nemusely, plavcům však ano.

Brzy se dá pochopit, proč plavci na přehradu i navzdory zákazu chodí. Jednak o něm většinou ještě nevědí, a pak voda na plážích kupodivu zas tak špatně nevypadá. Je poměrně průhledná, po zelené mlze není na prvních metrech ani památky. Vzápětí ale přichází varování.

„Dál od břehu už je voda horší, byla jsem uprostřed jedné zátočiny a tam se to jen zelenalo,“ poznamenává Jitka Spurná, jedna z plavců, kteří ve čtvrtek vodu v plumlovské přehradě vyzkoušeli.

Pláž U Vrbiček byla už o půl jedenácté dopoledne z poloviny plná. Lidem horší kvalita vody zjevně nevadí. „Ne, lidí je tu pořád stejně,“ ujišťuje slečna v občerstvení a z okénka podává limonádu. „Chodí, i když se voda zhoršila,“ říká.

JEŠTĚ JEDEN TEST

„Zaráží mě, že z oficiálních míst jsme zprvu neměli žádné informace,“ kroutí hlavou provozovatel pláže Radek Kocourek a naráží na fakt, že krajská hygienická stanice, která varovala před zdravotními riziky koupání v plumlovské nádrži na svém webu už ve středu odpoledne, mu nedala nic vědět. Už ve čtvrtek však viselo na tabuli u pláže upozornění na sinice.

„Zjistili jsme, že voda je špatná, tak jsme do ní nešli. A teď přemýšlíme, kam jinam pojedeme,“ prozrazuje Dalibor Kratílek, který na pláž vyrazil s rodinou.

V pondělí budou další výsledky rozborů vody. „Při tom posledním se ukázal masivní nárůst sinic a také zvýšené množství chlorofylu a výskytu vodního květu,“ uvedla hygienička Eva Čehovská.

Plumlovská přehrada čeká na rozsudek nad koupací sezonou.