Přitom od napuštění v roce 2013 v takto špatném stavu voda nebyla. Vysvětlení však pro to Povodí Moravy má.

„Opatření zafungovala a prakticky po celou sezonu byla kvalita vody v nádrži hodnocena ze strany krajské hygienické stanice jako voda vhodná ke koupání. Co však není možné ovlivnit jsou vysoké teploty, výše přítoků do nádrže, které mají zásadní vliv na zdržení vody v nádrži a dále splachy v případě přívalových dešťů,“ uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.

Takové vysvětlení však provozovatelům kempů a dalších rekreačních zařízení nestačí. A chtějí znát viníka.

"Stav vody, to se nedá komentovat. Strašně rád bych věděl, proč se tak prudce zhoršila. Proč je na tom špatně, když my i další obce na kvalitní vodu v přehradě přispíváme? A jak je možné, že se údajně špatná voda měla dostat z Podhradského rybníka do přehrady?," ptá se starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

Poukázal na fakt, že zatímco hygienici z přehrady ještě před pár týdny hlásili čistou vodu, rybník pod Plumlovským zámkem připomínal spíše žabinec.

"Po vyčištění za dvě stě milionů by se při současné kvalitě vody měl začít hledat viník. Jak je tohle možné? Povodí je jedno, jak se daří provozovatelům nebo zda někdo po koupeli oleze. Zajímá mě ale, kdo tohle způsobil," neskrývá rozhořčení Miloš Láznička provozující pláž a rekreační areál u přehrady. Ta je nyní jedním z pouhých osmi sledovaných míst v republice, kde hygiena zakázala koupání.