Ať už se jedná o klasickou ploškovou animaci nebo 3D animaci, jedno je jisté, animace je filmová technika, která stále táhne a láká nejen velké, ale i malé.

I proto se druhá lednová neděle v prostorách foyer prostějovského kina Metra 70 proměnila v animační dílnu. Děti zde spolu se svými rodiči a za pomoci lektorů z brněnského Studia Scala, mohly odkrývat taje a zajímavosti ploškové animace.

Nejdřív příprava, pak animace

„Máme tu nachystána dvě stanoviště. První z nich slouží k tomu, aby si děti připravily - nakreslily a vystřihly papírové postavičky. Posléze se s nimi přesouvají k samotnému animování, ke stolům s fotoaparáty na stativech a s počítačovým programem,“ popsala Martina Chaloupková, koordinátorka brněnského Studia Scala.

Někdo poprvé, jiný potřetí

Děti se spolu s rodiči do přípravy i animování pustily s nadšením. Někteří přišli poprvé, jiní animovali už potřetí.

„Přišel jsem na animační dílnu spolu se svou sestrou Eliškou a maminkou. Moc mě to tu baví. Jsme tu poprvé, prozradil malý Toník Kadlec, kterého vzápětí doplnila jeho sestra Eliška.

„Přijít sem na dílnu byl maminčin nápad, tak jsme tady. Zrovna chystám animaci člověka, kterého sežere lednička, když si jde do ní pro jídlo,“ dodala nadšeně malá Eliška Kadlecová.

Někteří své animační loutky a scénáře chystali teprve na místě, jiní si vše předpřipravili doma, a tak rovnou zasedli k animačnímu stolu.

„Jsme tady na animační dílně s dcerkou potřetí. Proto jsme si už předpřipravily příběh i postavičky dopředu, abychom se nemusely zdržovat. Vyrobily jsme s dcerkou animaci masožravé květiny, která lapí mouchu,“ popsala maminka Kateřina Burešová, kterou doplnila její dcera Katuška. „Animovat mě moc bavilo. Pomáhala jsem mamce s příběhem a s focením scén,“ uzavřela Katuška.

Filmové workshopy každý měsíc

Prostějovské kino navíc přichází s novinkou. Jeho foyer se každý měsíc promění ve filmovou dílnu zaměřenou buď na animaci, nebo zvuk.

„Snažíme se program kina rozšířit o nejrůznější další aktivity, jako jsou například víkendové dílny. Nově se teď každý měsíc malí i velcí budou moci těšit na animační nebo zvukové workshopy pod vedením lektorů z Brna,“ popsala pro Deník ředitelka kina, Barbora Kucsa Prágerová.

Workshopy bude zajišťovat brněnské Studio Scala, které funguje pod Univerzitním kinem Scala a má bohaté zkušenosti s pořádáním animačních či zvukových dílen.

„Mimo jiné objíždíme také festivaly po celé republice. V rámci animační dílny používáme plně profesionální program, ve kterém animuje třeba americký tvůrce Wes Anderson, zároveň využíváme k animaci fotoaparáty nebo mobilní telefony,“ vysvětlil lektor ze Studia Scala, Šimon Kříž.