„Marihuana je dnes běžnou součástí života mladých lidí,“ komentovala to Jana Kučerová, zaměstnankyně prostějovského K centra, které ve svém sídle ve Vrahovické ulici nabízí pomoc drogově závislím. „Obrat „dáme brko“ zazní při skoro každé pozvánce na schůzku, diskotéku nebo zábavu,“ doložila Jana Kučerová oblíbenost zmiňované drogy.

Pět a více

Prostějovanům nejsou partičky teenagerů posedávajích na lavičkách s jointy v rukou nijak po chuti. Ptají se, proč jim strážníci dovolují kouřit konopí na veřejnosti.

„Držení marihuany v množství menším než malém není trestný čin,“ upozorňuje Jan Nagy, ředitel prostějovských strážníků. Dodává, že zákonný limit je pro ně pět konopných cigaret. „Pokud jich někdo drží pět a víc, zabavíme je a záležitost předáme státní policii,“ zmínil se.

Obdobně jeho podřízení postupují v případě, když odhalí nelegální pěstírnu konopí. „Tu se nám ve městě podařilo objevit minulý týden. Věc nyní šetří kriminalisté,“ konstatoval šéf prostějovských strážníků.

Huličů trávy přibývá

Jana Kučerová z prostějovského K centra si všímá, že lidí, kteří experimentují s marihuanou, přibývá. „Tuto drogu už vyzkoušelo mnoho z prostějovské mládeže,“ sdělila. Z praxe ví, že s kouřením konopí začínají už třináctileté děti.

Narušená psychika i rakovina

Rozšířila se snad marihuana kvůli zákonu, který nově povolil pěstování pěti rostlin konopí pro osobní potřebu?

„To nedokážu posoudit. Spíš si myslím, že za oblíbeností marihuany stojí tolerance společnosti k této droze,“ reagovala zaměstnankyně K centra s dovětkem, že konopí se ve vnímání teenagerů dostává na úroveň legální drogy – alkoholu. Jana Kučerová varuje: „Někteří z našich klientů kouří marihuanu i deset roků a je na nich patrné, že mají změněnou psychiku. Nedokážou se soustředit, dochází u nich ke zvrtatům nálad.“

Zaměstnankyně prostějovského K centra pak zdůrazňuje, že ti z teenagerů, kteří se domnívají, že jim droga z konopí navodí jen blahé stavy mysli, se mýlí.

„Kvůli marihuaně můžete zažít peklo silných depresí. Uvědomte si, že jde o halucinogenní látku,“ vzkazuje s tím, že kouření marihuany může spustit i těžké duševní choroby. „Třeba schizofrenii,“ přiblížila Kučerová.

Podotkla, že THC, což je právě ona účinná látka z konopí, se usazuje v mozku, plicích, játrech, varlatech a vaječnících. „Kuřáci konopí jsou vystaveni vyššímu riziku rakoviny plic než kuřáci tabáku,“ upozornila.