„V Lešanech například mák, v Čehovicích zase okurky a dýně,“ řekl pěstitel a jeden z organizátorů výstavy František Tomášek. Dodal, že mnohem větší zájem než v Prostějově je o podobné výstavy na vesnicích.

„Tam se ještě někteří lidé snaží ovoce a zeleninu pěstovat, je jich bohužel čím dál méně. Mladí se do pěstování vůbec nehrnou, ale i starší generace si už na zahradě raději vysází okrasné dřeviny a trávník. Ovoce a zeleninu si nakoupí poměrně levně v supermarketech. O její kvalitě by se ale dalo spekulovat. Také členů zahrádkářského svazu je rok od roku méně. Staří lidé na pěstování nemají sílu a pro mladé to není nic lukrativního. Za pár let budeme jako zahrádkáři patřit k ohroženým druhům,“ poznamenal Tomášek.

Včerejší den vyhradili organizátoři pro školáky. Děti z mateřské školy v Partyzánské ulici, které si na výstavu přišly pro inspiraci, nejvíce zaujala obrovská dýně od Stanislava Lutery z Čehovic. „Něco tak velkého jsem ještě neviděl. Asi ji hodně zalévali, že tak vyrostla,“ řekl šestiletý Tomáš, který bude ostatními dětmi ovoce a zeleninu kreslit a modelovat. Hrdý pěstitel má ve své sbírce další dvě podobně urostlé dýně. „Letos se jim obzvlášť dařilo, ani jsem je nemusel moc hnojit,“ pochvaloval si Lutera.