V chráněné přírodě někdo poházel plastové kbelíky, krabičky od cigaret napíchal na větve starých ovocných stromů. Hned za cedulí se symbolem republiky se truchlivě rozpadá plechový včelín, kus dál se válí odřezané borové větve a hnije dýně.
Dolní Vinohrádky má v péči Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy Sagittaria.
„O tom nepořádku víme. Uklidíme ho,“ ujišťuje odborný pracovník sdružení Michal Krátký. Podotkl přitom, že odpadky se na pažitu přírodní památky objevují pravidelně několik let. „Letos je to ale extrém,“ posteskl si.
Smetí tu podle něj zůstává hlavně po mileneckých párech. „Jezdí si sem užívat a dělají svinčík,“ vrtí hlavou Michal Krátký.
Koniklec zmizel
Péči o Dolní vinohrádky, které jsou jedinečným ostrůvkem teplomilné flóry v okolí Prostějova, chce sdružení Sagittaria rozšířit ve spolupráci s krajským úřadem. V údolíčku kvete například hořec křížatý nebo hvězdnice chlumní. Dříve vinohrádky zdobil i koniklec velkokvětý. Kvůli zarůstání plochy náletovými dřevinami ale zmizel.
„Lesní společenství chceme ošetřit tak, aby vyhovovalo vzácným rostlinám,“ přislíbil Krátký.
Radka Hlaviznu z Domamyslic mrzí, že si lidé ani po více než dvaceti letech od sametové revoluce neumí vážit přírody. „Za komunistů se odpad vyvážel za humna běžně. Zemědělci tehdy házeli staré pneumatiky k potokům, chataři vyváželi cokoli, co se jim nehodilo, k polním cestám. Byl to hnus a přijde mi, že se to tase do krajiny vrací,“ vyjádřil se rodák z Domamyslic.
Proč harampádí nedávají do sběrných dvorů?
Nechápe, proč lidé nepotřebné harampádí neodvážejí do sběrných dvorů. „V Prostějově jsou hned dva, jinde sběr odpadu funguje třeba na obecních úřadech,“ poukázal.
Mluvčí Městského úřadu v Prostějově Jana Gáborová připomíná, že sběrné dvory u Svaté Anny a v Průmyslové ulici slouží i k odkládání nebezpečného odpadu. Například monočlánků, výbojek, olověných akumulátorů, zářivek, zbytků barev a rozpouštědel, pesticidů, vyjetých motorových a převodových olejů, chemicky znečištěných obalů, či spotřební elektroniky.
„Místní zde mohou odkládat i objemný odpadu, to znamená třeba vyřazené kusy nábytku, matrace, umývadla, vany, pneumatiky, obaly větších rozměrů, různé přístroje a zařízení, koberce a tabulové sklo,“ doplnila Gáborová.
Na bioodpad pak radnice před nedávnem vydala stovky kompostérů a biopopelnic. Další kontejnery na své uživatele ještě čekají. (rh)