Když se řekne Stínava, co se vám vybaví?
Srdcová záležitost! Vždycky si vzpomenu na to, jak Stínava vypadala, když jsem sem přišel po komunistické éře a jak je to tady teď. Stínava je pěkná, máme tady klid. Nejezdí nám tu auta, autobus staví na hlavní silnici. V blízkém okolí je krásná příroda.

Samostatní jste docela krátkou dobu, udělalo se hodně práce?
Všechno, co zde v současnosti máme, se stalo díky úsilí několika zastupitelstev. Zastupitelé se měnili, ale starosta zůstával pořád stejný.

Co jste zde tedy všechno udělali?
Když sem sem přišel, byly tu rozbité chodníky, metrová tráva, prašná, kamenitá silnice. Elektřina byla vedená jedním měděným drátem. Když jsem zapnul silnější spotřebič, sousedi přestali svítit. Museli jsme udělat nové rozvody elektřiny, zavedli jsme plyn. Máme vodovod a dešťovou kanalizaci. Postupně jsme opravili chodníky i silnici.

Kolik vás to všechno stálo?
Když jsme začínali, dostali jsme od Ptení padesát tisíc. Podobnou drobnost jsme dostali i z okresu. Prakticky jsme začínali s holým zadkem. Všechno jsme dělali pomalu a s velkou pomocí místních lidí. My jsme jako obec nakoupili materiál a lidi chodili dělat. Postupně nám začaly chodit dotace a už se nám dýchalo lépe.

Co tu všechno vůbec máte?
Máme zde hasiče, kterými se můžeme hrdě pochlubit. Pak už zde nemáme prakticky nic. Není tu škola a už nemáme ani jeden obchod. Máme tu ale obecní dům. Kompletně ho opravili naši hasiči. My jsme jen kupovali materiál a oni tam denně dělali. Zapomenout nemůžu ani na kostel, který je druhý nejstarší na Moravě.

Opomenul jste hospodu, ta zde také chybí?
Pozor, máme obecní dům. Hasiči mají licenci na prodej alkoholických nápojů. Takže to funguje tak, že se vyhlásí rozhlasem, že je pátek, sobota otevřeno a funguje to. Zkrátka když je příhodný čas, tak máme hospodu v obecním domě.

Vaše obec je sice na hlavním tahu, ale současně i bokem. Máte tu ale jeden unikát…
Ano, máme zde vodní tůně. Každý rok přidáváme jednu až dvě. V současnosti jich máme pět, ale máme zažádáno o další dotaci a pokud vyjde, tak vytvoříme další dvě."

Když jsme u vody, prý máte vlastní obecní studnu?
Ano, Stínava má vlastní zdroj vody. Přesně dva zdroje. Na velikost naší obce stačí tak akorát. Když bylo velké sucho, vyvolal sem rozhlasem, aby se nezalévalo a lidi poslechli. Jinak by byli bez vody."

Co máte v plánu pro nejbližší období?
Aktuálním tématem je vybudování hloubkové kanalizace. Začínáme dělat projekt, žádáme o dotaci. Původně jsme chtěli dělat i rodinné čističky. Od toho jsme ale upustili, protože bychom to nezvládali. Měli jsme problém s umístěním čističky odpadních vod, protože jsme dlouho neměli vhodný pozemek. Snad to všechno zvládneme v požadovaném termínu. Dokončili jsme také nový územní plán."

Máte k dispozici parcely pro případné zájemce?
Ne, obec nemá žádné vhodné pozemky. Nějaké stavební parcely ale máme, jsou ovšem v soukromém vlastnictví.