Vzhůru nakupovat

Ve městě se už například dlouho vedou diskuse nad výstavbou nového supermarketu. Řada lidí by nové místo k velkým nákupům uvítala, jiným ale nijak zvlášť nechybí.

„Já bych nové obchodní centrum rozhodně chtěla. Do Prostějova to máme daleko,“ říká například Petra S. z Konice.

Oproti tomu Petr Trávníček je se současným stavem docela spokojený. „Obchody máme super, nižší nabídka znamená nižší útratu,“ svěřil se s trochou nadsázky.

Co na to starosta města?

„Mohu na toto konto potvrdit, že potencionální investoři, kteří zvažují možnost v Konici supermarket vybudovat, opravdu existují. Problém je ovšem s jeho umístěním,“ nechal se slyšet starosta Michal Obrusník.

Jistější než výstavba nového supermarketu je zatím podle něj vznik nového obchodního centra na náměstí.

„Město zde prodalo pozemky a budovu a v horizontu tří let má na tomto místě vyrůst obchodní centrum s celotýdenním provozem, širokým sortimentem a dalšími nabízenými službami,“ vysvětlil starosta.

Víceúčelová hala na dvě věci…Víceúčelová hala v KoniciZdroj: Deník / Karel Rozehnal

Trnem v oku značné části obyvatel města je zánovní víceúčelová hala, konkrétně její slabá využitelnost.

„Tak v Konici máme "více"účelovou halu, především bych vyzdvihl to "více", podařilo se totiž naplnit pouze jeden účel v podobě bruslení, a to až po finálním dokončení, kdy se "profesionálně“ zadělaly postranní stěny. Ty další účely, drží asi město v tajnosti,“ říká například Michal Bartošek.

Starosta Michal Obrusník si je nedostatečné využitelnosti haly dobře vědom. „Je to bohužel tak, v hale není povrch hřiště, který by umožňoval její využití mimo zimní měsíce, město ale disponuje kvalitním sportovištěm v areálu školy,“ sdělil.

Noví investoři?

O tom, že Konice a její okolí má případným investorům co nabídnout, není jistě pochyb. Třeba uživatel facebooku pod přezdívkou Valsorim Alobot si ale myslí, že město dělá málo pro jejich přilákání.

„Zajímavých míst je v Konici a okolí spousta a příroda je taky nádherná. Bohužel se nic nedělá pro přilákání nových investorů, pro zlepšení dopravní infrastruktury a tak dále. Takhle dopadneme jako město duchů,“ domnívá se Alobot.

Starosta Obrusník k problematice nových investorů podotýká: „K lákání dalších investorů do Konice musím říci, že město má kvalitní územní plán, umožňující realizaci investorských záměrů a řeší problematiku rozvoje bydlení. Osobně jsem názoru, že zajistit návrat investorů do menších měst a na venkov je úlohou státu, a to například podporou rozvoje zemědělství, ekofarem, podporou drobného podnikání, nebo třeba daňovým zvýhodněním větších zaměstnavatelů ve venkovských regionech.“

Konice má ovšem velkou výhodu v podobě svého umístění v lůně krásné přírody.

„Předností Konice je to, že je městem venkovského typu. Jinými slovy, poskytuje služby na úrovni města a zároveň relaxaci a odpočinek v prostředí krásné přírody venkova. Ano, ne všichni občané mohou najít práci ve městě a musí za práci dojíždět. Ovšem pro mnohé z nás je čas věnovaný dojíždění do práce vyvážen vztahem k místu, ve kterém žijeme. Osobně jsem dojížděl za prací do Olomouce 19 let, nechci být sentimentální, ale když jedete domů a přehoupnete se z rovin Hané přes první kopec, chytne vás za srdce opravdu krásná krajina,“ říká konický starosta.

Není investice jako investice

Zároveň se ovšem zmiňuje i úskalích, které sebou přináší nové investice v gesci města.

„V investiční činnosti města jsme samozřejmě omezeni jeho finančními možnostmi, kromě investic do oprav komunikací jsou potřeba peníze na velmi drahé projektové dokumentace (třeba na opravu náměstí či nové sítě a chodníky v Zádvoří) a také k realizaci inženýrských sítí a povrchů k plánované výstavbě rodinných domů,“ vysvětlil starosta.

„Na druhou stranu je potřeba dodat, že kromě oprav místních komunikací je nutné se zaměřit také na neutěšený až havarijní stav střech budov v majetku města a pokračovat bychom měli i v zateplování budov, neboť tyto investice vedou ke snížení energetické náročnosti,“ domnívá se Obrusník.

Naprosto děsivě pak vypadá potřeba množství finančních prostředků, které město potřebuje na dobudování kanalizace v místních částech a řešení využití „Traktorky“ či budovy kina.

„Pokračovat bych mohl potřebou vybudování bezbariérových přístupů do úřadů a budovy polikliniky. Jestliže bych přidal i další zbývající investiční potřeby města, tak se dopočítám finančního deficitu ve výši 128 milionů korun,“ vypočítal starosta. A to už je nějaká částka.

V seriálu Prostějovského deníku „Zacíleno na Konici“ se postupně věnujeme různým oblastem, které se dotýkají kvality života lidí v tomto městě. V dalším díle se zaměříme na to, čím se Konice může pyšnit.