Nechme na úvod promluvit několik konických obyvatel. Na co jsou právě oni ve svém městě nejvíce pyšní?

Kulturní středisko na jedničku

„Náš region má rozhodně co nabídnout a určitě má i potenciál k rozvoji. Je k tomu však nezbytný zájem a aktivita občanů. Není pravdou, že v Konici se nic neděje. Samozřejmě, že to negativní je vždy vidět víc a souhlasím, že je co zlepšovat. Dovolím si však vyzdvihnout činnost Městského kulturního střediska, Turistického informačního centra, Sboru dobrovolných hasičů, Muzea řemesel, Skautů, Sokola a jistě si vybavíte i další,“ popsala Jitka Klemsová.

Podle ní každá z těchto organizací pořádá zajímavé akce v průběhu roku.

„Pokud vás třeba žádná ze současných aktivit neoslovila a víte, o co máte zájem, otevírá se vám prostor v připravovaném komunitním centru,“ zmínila se dále Klemsová.

Srdíčko jako srdeční záležitost

Město myslí i na maminky s malými dětmi.

„Ráda bych ocenila skvěle fungující mateřské centrum Srdíčko. Nejen já jsem si tam užila krásné období v životě na mateřské. Strávili jsme tam s dětmi úžasná odpoledne plná tvoření, malování, zpívání, tancování, zajímavých přednášek a akcí,“ chválí Veronika Fajstlová.

Malebné okolí

Konice má podle svých obyvatel i velmi krásné okolí.

„Samozřejmě, že je u nás stále co zlepšovat, ale ono je těžké získat na vše peníze. K tomu, co už zaznělo, bych ráda dodala ještě další pozitiva. Přímo v Konici výborně funguje základní umělecká škola a v okolí je spoustu krásných lokalit na procházky i delší výšlapy, třeba v okolí Vojtěchova, na Javořicku či v chráněných územích kolem Horního Štěpánova,“ nechala se slyšet Kateřina Č.

Kvalitní a úspěšné školy

I školství se objevuje v seznamu toho lepšího.

„Pozitiva? Máme prestižní gymnázium, zkušené pedagogy a celkově hodnotím základní školu a gympl devíti hvězdičkami z desíti možných. A nové komunitní centrum, no uvidíme, třeba to Konici oživí,“ myslí si Michal Bartošek.

Madlenka Greplová mu trochu oponuje. „Dovolila bych si nesouhlasit až s takovou pochvalou základní škole a gymnáziu. I tahle prestiž jde podle mě trochu do kopru. Pomalu, ale jistě,“ míní Koničanka.

Lichotivé hodnocení města

V celostátním hodnocení kvality života ve městech se Konice umístila na 5 místě ze 13 posuzovaných měst v Olomouckém kraji, celostátně pak na 86 místě z 206 posuzovaných měst.

„Považuji to za velmi pěkný výsledek,“ říká k tomu starosta Konice Michal Obrusník.

A co on považuje za hlavní konická pozitiva?

„Jsme městem s rozvinutou infrastrukturou. Občanům města a občanům dalších dvaceti obcí nabízí městský úřad široký rozsah služeb státní správy, srovnatelný s nabídkou pouze třinácti měst v Olomouckém kraji. Další státní i komerční instituce pak nabízí svým klientům, oproti anonymitě velkých měst, služby s osobním přístupem. Město má fungující zdravotní péči. Nemohu opomenout ani vysokou úroveň zájmového školství, zastoupeného Základní uměleckou školou, jejímž zřizovatelem je Olomoucký kraj, míní starosta.

Podle něj je i velmi příhodné umístění města v Drahanské vrchovině, které nabízí možnosti relaxace v sepětí s krásnou přírodou.

„Ve městě se rozvíjí spolková činnost a to i v jeho místních částech. S uspokojením vnímám práci Městského kulturního střediska i Klubu přátel hudby. Muzeum řemesel, se svými zápisy v Guinessově knize rekordů, umístěné v budově zámku, láká do regionu další turisty,“ vyjmenoval dále starosta s tím, že je příjemné vnímat i rozvoj skautingu a aktivní činnost spolků v oblasti sportu.

Chvála učitelům a rodičům

„Vysoký kredit dává městu Konici její školství. Město má zajištěny kvalitní služby od školky až po možnost dosažení středoškolského vzdělání. Kvalitní výuka v základním školství umožňuje žákům lehký přechod do systému středních škol. Konické gymnázium se pak může chlubit excelentními výsledky a téměř absolutní úspěšností v přijetí studentů na vysoké školy. Chvála všem učitelům, ale i rodičům, kteří se školou spolupracují,“ nechal se slyšet starosta Konice.

„Samozřejmě si přeji, aby se Konice i nadále rozvíjela na město s bezvadnou infrastrukturou i novými pracovními příležitostmi. Prostě, aby byla Konice příjemným místem pro život, a to nejen dle současných výsledků ze statistických dat,“ dodal starosta na závěr.

V seriálu Prostějovského deníku „Zacíleno na Konici“ se postupně věnujeme různým oblastem, které se dotýkají kvality života lidí v tomto městě. V dalším díle se zaměříme na úroveň silnic a dopravy ve městě a jeho okolí.