„Nově nám v Konici roste komunitní centrum, co nikdo přesně neví, co že to má být,“ míní například Zdeňka Vašková z Konice.

„Informace o komunitním centru najdete na webových stránkách města v podobě článků uveřejněných ve Zpravodaji, k dispozici jsou tam i fotky a souhrn potřeb občanů Konice zjištěný v průběhu veřejného setkání s představiteli města v únoru letošního roku,“ oponuje jí Jitka Klemsová z konického odboru sociálních věcí.

Dle informací starosty města Michala Obrusníka je občanům nově k dispozici i další informační zdroj, a to facebooková stránka města Konice, na které jsou již umístěny i fotky z posledního kontrolního dne na stavbě ze začátku června.

Místo k setkávání

A k čemu tedy bude centrum sloužit?

Podle představitelů Konice půjde o veřejný prostor, jehož prvořadým cílem je podpořit setkávání občanů města, umožnit jim realizovat společně volnočasové aktivity a zapojovat dosud neaktivní osoby.

„Mohou zde probíhat kulturní akce realizované samotnými obyvateli města, vzdělávací kurzy nebo aktivity podporující zapojování do dobrovolnické činnosti,“ řekl k věci starosta města Michal Obrusník.

Výstavba komunitního centra v Konici - začátek června 2019Zdroj: FB/město Konice

Výstavba komunitního centra v Konici - začátek června 2019. Zdroj: FB/město Konice

Zapojte se i vy

To, že se zastupitelstvo města rozhodlo zachránit bývalou budovu sokolovny je podle mínění starosty rozhodně správný krok.

„Samozřejmě, jedná se o investici, která bude generovat náklady na provoz, ale věřím, že se lidé ve městě postupně naučí setkávat se nad společnými zájmy, byť poměrně těžce sháníme spoluobčany, kteří by byli ochotni vést zájmové aktivity,“ vysvětlil starosta s tím, že po již uskutečněných setkáních s občany k otázce využívání centra budou další schůzky s vedením města následovat.

Financování z dotací i úvěru

A jaké finanční prostředky bude muset město na výstavbu centra vynaložit?

„Podle všech předpokladů se zastaví na částce 31 milionů korun, přičemž dotace z evropských fondů činí 19 milionů. Na akci si tak město bylo nuceno vzít úvěr,“ shrnul starosta Obrusník.

Vlastní stavba objektu zatím běží podle plánu. V uplynulých týdnech byla osazena okna, dveře a prosklené plochy, došlo i na vnitřní omítky, sádrokartonové podhledy, novou elektroinstalaci a rozvody vzduchotechniky a vytápění. Pokračuje se na vnější fasádě objektu, v zalévání podlah a na venkovních úpravách.

Rekonstrukce by měla skončit letos v září, do té doby bude město ve spolupráci s občany dál pracovat na přípravě skladby aktivit, které se budou následně v komunitním centru odehrávat.

V seriálu Prostějovského deníku „Zacíleno na Konici“ se postupně věnujeme různým oblastem, které se dotýkají kvality života lidí v tomto městě. V dalším díle se zaměříme na zvažované a plánované investiční akce v Konici.