„Kroužili jsme po obci a marně hledali, kde zaparkovat. Skončili jsme na parkovišti za obcí, kde čekalo další nemilé překvapení: závory a poplatek za hodinu ve výši deset korun. Rozumím tomu, že místní chtějí o víkendu klid, ale když už na parkoviště dostali dotaci, jak jsme si přečetli na ceduli, mohlo by být zadarmo," řekla například pro Deník Jana Pospíšilová.

Ta přijela do Čech pod Kosířem coby turistka. Přilákaly ji památky i příroda, zároveň se jí však příliš nelíbily značky zakazující poblíž zámku parkování.

„Omezení pro návštěvníky, kteří se snaží zaparkovat někde poblíž zámeckého areálu, nás nemile překvapilo," podělila se o svůj zážitek.

Konec zacpané vesnice

Místní naopak nová parkoviště po měsících provozu nadále vítají. Poukazují především na časy, kdy nic podobného jako odstavná plocha pro návštěvníky neexistovalo. V té době se tak parkovalo všude po obci. Nejen ulice u zámku tak byla během událostí jako Josefkol přeplněná auty.

„Od postavení parkovišť není dědina tak zacpaná. Zákaz stání se osvědčil. Bydlím nedaleko hřbitova a dříve návštěvníci obce parkovali pomalu až u něj," vzpomínala na situaci z minulého léta Hana Olahová.

Její nadšení však mnozí návštěvníci obce nesdílí. A to nejen z důvodu uváděného Janou Pospíšilovou. Setkali se totiž už i se situací, kdy placené parkoviště řízené závorami nebylo otevřené. Obec se tak ve chvíli stala místem, kde řada řidičů jezdila sem a tam a hledala místo, kde by mohla auto nechat. A navíc bezplatně.

Starosta výtky odmítá

Starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel však takové výtky odmítá. Podle jeho slov došlo k neplánovanému uzavření jednoho z parkovišť pouze dvakrát.

„Jednou došel papír na parkovací lístky, pak se zase v přístroji zasekla bankovka. Minimálně měsíc teď nemám informaci o tom, že by bylo s parkovištěm něco špatného," řekl k situacím starosta. Než občasné technické problémy spíše poukazuje na neochotu lidí za parkování platit.

„Lidé jezdí obcí na odlehlá místa, kde by mohli parkovat zadarmo. Občas se stává, že někdo zaparkuje na zákazu. Je pak věc každého člověka, jestli to dopravní policii oznámí," řekl Milan Kiebel k tomu, jak lidé zákaz parkování respektují. Skutečná čísla však známá nejsou.

„Přesná čísla o tom, kolik řidičů dostalo za nesprávné parkování pokutu, nemáme," řekl policejní mluvčí František Kořínek.

Turisté nyní mají v Čechách pod Kosířem tři možnosti. Buď zaparkují na jednom ze dvou placených parkovišť, kde za hodinu dají desetikorunu. Pokud nechtějí, mohou ještě zaparkovat u hřbitova či muzea kočárů, obě neplacená parkoviště však pojmou jen necelé dvě desítky aut. Třetí možností pak je riskovat pokutu a zaparkovat své auto v některé z ulic.