V inkriminovanou neděli 7. července projížděla mladá žena v automobilu se svým přítelem Vrahovicemi a všimla si v těsné blízkosti železničního přejezdu v kolejišti dvou postav.

"Viděli jsme, že jsou na kolejích dvě postavy. Jedna sedící a druhá stojící. Za přejezdem jsme zastavili a šli jsme se podívat o co se jedná, protože to je nenormální situace, aby v kolejišti byli lidé," popisovala situaci Tereza Živcová z Olomouce a dodala: "Šli jsme se s Davidem na místo zeptat co se děje. Ukázalo se, že stojící muž měl stejné pohnutky jako my. Řekl nám, že sedící muž s ním nespolupracuje."

Tereza zachovala chladnou hlavu a ihned přivolala městskou policii.

"Nebyla s ním rozumná řeč, pořád opakoval, že se chce zabít. Jinak vůbec nekomunikoval, jen seděl a opakoval stále dokola, že se chce zabít," líčila Tereza Živcová a vytočila telefon.

"Na tísňové lince jsme přijali oznámení Terezy Živcové, že na kolejišti sedí muž a odmítá odejít a s největší pravděpodobností chce spáchat sebevraždu. Byl plačtivý a pravděpodobně pod vlivem alkoholu," informoval ředitel prostějovské městské policie Jan Nagy.

Na místo byli vysláni dva strážníci Pavel Švihálek a Jan Přichystal.

Záchrana na poslední chvíli

"V okamžiku, kdy hlídka dorazila na místo, se rozblikala na přejezdu výstražná světla avizující příjezd vlaku. David Hella společně s neznámým mužem dokázali přes protesty a odpor, sedícího dostat z kolejí," doplnil Jan Nagy.

Strážníci mezitím dokázali zastavit přijíždějící vlak.

"Vstoupil jsem do kolejiště a zastavil přijíždějící vlak od Olomouce. Z našeho pohledu, to ale nebyl díky pohotové reakci zachránců nijak výjimečný zákrok," komentoval jeden ze strážníků Pavel Švihálek, jenž dodal: "V době příjezdu vlaku už byl muž díky úsilí zachránců mimo kolejiště."

Ze tří zachránců byli oceněni dva, protože totožnost třetího muže se nepodařilo zjistit.

"Myslím, že by podobně zareagovali všichni. Byla to taková automatická věc," zlehčovali svou roli David Hell i Tereza Živcová.

Nic lehkého

David, který s neznámým zachráncem sebevraha z kolejí dostali pak dodal: "V momentu, kdy to začalo, jsem měl takové tunelové vidění. Soustředil jsem se pouze na to, abych ho dostal z kolejí pryč. Co se mohlo stát, jsem si uvědomil až potom. Musím ale přiznat, že v reálu je to úplně něco jiného, než když něco podobného vidíte v televizi."

Velké uznání všem zachráncům projevilo i město Prostějov.

"Velmi oceňujeme, jak jste se zachovali. Nebyli jste lhostejní. Nic víc, než záchrana lidského života neexistuje," děkoval primátor František Jura, jenž předal mladému páru a dvojici strážníků věcné i finanční ocenění.