Zdravotníci prostějovské záchranky vyjížděli v loňském roce k více než šesti tisícům případů. Lidské životy zachraňovaly tři posádky záchranářů, dvě z Prostějova, jedna z Konice.

„Každý měsíc jsme měli v průměru pět set výjezdů. Nejčastěji se jednalo o interní, kardiovaskulární choroby a infarkty myokardu, dále neurologické choroby jako jsou mozkové příhody, a na třetím místě v četnosti našich výjezdů byly nehody a úrazy,“ spočítal ředitel prostějovských záchranářů Pavel Holík.

Druhy výjezdů se podle něj mění s ročními obdobími. „V létě máme napilno s úrazy školáků, kteří mají prázdniny, a také častěji než jindy ošetřujeme různé mozkové příhody a nemoci z horka. V zimě více vyjíždíme k dopravním nehodám,“ poznamenal Holík.

Prostějovské záchranáře trápí stále častěji hustota silničního provozu a ne příliš velká tolerance ze strany řidičů. „Rok od roku je pro nás přesun z místa na místo náročnější. Na silnicích je více aut a řidiči jsou vůči nám často velmi neohleduplní. V některých případech se dá říct, že až agresivní. Neuvědomují si, že vteřiny a minuty navíc, které strávíme v provozu, mohou být pro zraněné nebo nemocné osudnými,“ upozornil Holík.

Také záchranáři zažívají ve službě kuriózní případy. „Občas se nám třeba přihodí, že musíme přímo v sanitce asistovat u porodu. Mně osobně se to stalo dvakrát během čtrnácti dnů. Obě ženy přitom rodily u kruhové křižovatky jen kousek od nemocnice,“ zmínil se šéf záchranářů.