Spolupráce mezi zdravotnickými záchrannými službami již existuje, ale využívá se zejména v krizových situacích, například v případě živelní katastrofy. Hejtmanství by ji chtělo rozšířit a kapacitu záchranných služeb využít co nejlépe, aby se pomoc ještě více zkvalitnila.

„Snažíme se o zlepšení mezikrajské spolupráce zdravotnických záchranných služeb. V okrajových oblastech, které sousedí z Jihomoravským, Zlínským a Pardubickým krajem, bychom chtěli začít využívat jejich sil a prostředků v případě potřeby a zároveň abychom my byli schopni pomáhat ostatním krajům,“ uvedl vicehejtman Michael Fischer (ČSSD).

Pouze v Prostějově je posádka s lékařem

Například na Prostějovsku nyní fungují tři týmy záchranářů v Prostějově a Konici. Jenže pouze v Prostějově je posádka s lékařem. „Poměrně značně je odkrytá oblast Němčic nad Hanou i Konicko.

V případě, že bychom měli posádky vytížené, můžeme využít posádky z Kroměříže, z Velkých Opatovic a Boskovic,“ plánuje Fischer s tím, že spolupráce by měla být smluvně zakotvená a detailně rozpracovaná do konce prvního čtvrtletí roku 2010.

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareše již spolupráce mezi záchranáři funguje, jde o to ji rozšířit ku prospěchu pacienta, který čeká na pomoc.

„Jsme schopni i v těchto místech zajistit do patnácti minut, jak ukládá vyhláška, přednemocniční neodkladnou péči. Jde nám však o to, aby péče byla ještě urychlena. Na Kojetínsku jsou schopni být u nemocného ze stanoviště v Kroměříži o pět minut dříve než my. Naše služba se tím zkvalitní,“ uvedl ředitel.

V Kojetíně spolupráci vítají

Samosprávy z okrajových oblastí rozšíření mezikrajské spolupráce zdravotnické záchranářů vítají: „Určitě. V takové situaci rozhoduje každá minuta, a když už tady v Kojetíně před lety skončilo, alespoň taková náprava by byla žádoucí,“ reagoval místostarosta Kojetína Jiří Šírek.

Změnu vítají i prostějovští záchranáři. „Určitě to přinese možnost časnějšího zásahu. My takhle občas zasahujeme na Přerovsku nebo Olomoucku. To je ale v rámci jednoho kraje, takže to nebyl problém. Teď budeme moci vyjet třeba k dopravní nehodě na Vyškovsko, kde můžeme být po dálnici opravdu velmi rychle,“ uvedl šéf prostějovské záchranky Pavel Holík. Nyní však musí přijít další kolo jednání se zdravotními pojišťovnami, aby se vyřešil způsob hrazení těchto zásahů.

Taková spolupráce v jiných krajích v České republice podle Fischera nefunguje. „Chceme však začít spolupráci rozvíjet v rámci celé republiky. Chtěli bychom vzájemně zprůchodnit naše informační systémy v oblasti zdravotnické záchranné služby, systémy sledování mobilních prostředků, tak aby operátoři měli včas informaci o tom, jaké síly a prostředky mohou použít a nespoléhali se jen na ty své,“ uvedl Fischer.

Podobnou spolupráci by hejtmanství rádo dohodlo na severu Olomouckého kraje při hranici s Polskem. Taková dohoda je ovšem podmíněna podpisem prezidentské smlouvy, o které se několik let hovoří.